Големите опаковки на стоките ни заблуждават
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0

Повечето потребители виждат, че са платили за въздух, едва когато се приберат вкъщи
Потребителите в България стават жертва на заблуждаваща търговска практика, при която опаковките на продуктите стават все "по-широки" за съдържанието в тях. Това алармира основателят на потребителската платформа "Ние, потребителите" Габриела Руменова в ефира на bTV.
Проблемът остава незабелязан в магазина, тъй като купувачите рядко проверяват грамажа на продуктите. Празното пространство в кутиите се установява едва след отварянето им в дома, поясни експертът.
"Купуването на храни в насипно състояние, когато е възможно, спестява средства от опаковките. Освен това ни дава възможност да следим за качеството и колко реално тежи продуктът, особено на фона на вече познатото явление за запазване размера на потребителските опаковки, но намаляване на съдържанието в тях", посочи Руменова.
Конкретен пример за измамната практика
В своето проучване Габриела Руменова демонстрира нагледен пример със сапун: "Когато ми направи впечатление, че този сапун е намалял, се досетих, че имам един останал отпреди и той май беше по-голям. Намерих го и забелязах, че опаковката е абсолютно една и съща. На едната пише 100 грама, на другата – 90 грама. Дори когато човек го вземе в ръка, усеща разликата. Новият сапун беше по-мъничък, но потребителят не усеща тази разлика, когато пазарува в магазина."
Шринкфлация - новият феномен
Експертът обясни, че това явление носи името "шринкфлация" – икономически термин, който е сбор от думите "свиване" и "инфлация".
"Когато опаковката се запазва във вида, в който е позната за потребителите, но се намалява тежестта на съдържанието в нея, търговците разчитат, че те ще продължат да бъдат конкурентни и техните клиенти няма да се оттеглят, защото няма да забележат, че плащат въздух, когато цената е същата или малко по-висока", подчерта Руменова.
От платформата "Ние, потребителите" посочват, че макар подобна практика да не може да бъде санкционирана, тъй като информацията е коректно посочена, потребителят е възможно да се заблуди и това е в ущърб на неговите икономически интереси.