ОИЦ в Русе дари книги за сънародниците ни в Тараклия

1
Молдовският град е административен и културен център на 24 хиляди бесарабски българи
Молдовският град е административен и културен център на 24 хиляди бесарабски българи

Областният информационен център – Русе се включи в кампанията на Община Русе за събиране на книги от български автори, които ще бъдат дарени на образователните и културни институции в район Тараклия.

Молдовският град със същото име е административен и културен център на 24 хиляди бесарабски българи, а целта на дарението е да обогати книжния фонд от българска литература и периодика, за да могат нашите сънародници да съхранят българския език, култура и традиции отвъд границите на родината. Повод за инициативата е 110-годишнината от създаването на Тараклия като административен район.

Областният информационен център – Русе предостави художествена и документална литература, сред която няколко броя от сборника с разкази „Преодоляване“ , чиито автори са едни от най-известните и стойностни съвременни български автори: Кристин Димитрова, Христо Карастоянов, Михаил Вешим, Мирела Иванова, Александър Шпатов, Георги Господинов, Теодора Димова, Захари Карабашлиев, Владимир Зарев и Иво Иванов. Изданието е специално създадено по инициатива на Министерството на труда и социалната политика и финансово подкрепено от ОП „Развитие на човешките ресурси“. Затова и част от историите разказват за житейския път на герои, които, изгубили път и мотивация, ги намират отново благодарение на програмата, която се финансира от Европейския социален фонд.

ОИЦ-Русе предостави на нашите сънародници в Тараклия още 10 броя книжки с информация за проекти, финансирани от Европейските структурни и инвестиционни фондове в област Русе през настоящия програмен период 2014 – 2020 г., както и дискове с информация за проекта „Разработване и промоциране на съвместен културно-исторически продукт: Маршрут „Римска граница на територията на трансграничния регион Румъния- България“. Проектът се финансира от Interreg –V -A РумънияБългария и се реализира от партньорите: българската Асоциация на дунавските общини „Дунав“ (АДО) и румънската Камара за търговия, индустрия, навигация и земеделие” - Констанца (CCINA). Видеото показва интересни образци на културно- историческото римско наследство в българо-румънския участък на река Дунав.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари