Очакват ли се нови съкращения в страната заради коронавируса?
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Кризата от COVID-19 може да доведе до нова вълна от уволнения, предупреди ООН
Кризата заради коронавируса може да доведе до нова вълна от уволнения. За това предупреждават от ООН. Статистиката на организацията показва, че са застрашени 120 млн. работници по света.
Част от бизнеса у нас вече успява да се изправи на крака, но друга дори не може да започне дейност. Какво показват данните на Националния статистически институт? През второто тримесечие на 2020 година телекомуникационните оператори у нас са се измъкнали от кризата с 2,9% ръст спрямо миналата година. Операторите на пощенски и куриерски услуги дори са спечелили от нея.Там ръстът е с 21%, информира NOVA.
За съжаление обаче само те и ИТ-бизнесът успяват да се справят без особени последици към този момент. На другия полюс е всичко, свързано с туризма и пътуванията, където спадът надхвърля 90%.
Близо 4 месеца след края на извънредното положение част от бизнеса у нас още не може да възобнови дейността си. Такъв е случаят на една от туристическите агенции в София, която се занимава с екскурзии в чужбина.
„Ние сме агенция, която се занимава с аутгоинг туризъм основно и се надяваме от септември постепенно пътуванията да тръгнат отново за различни дестинации. Най-вече за близките”, сподели туроператорът Драгомир Янков.
Туристите избягват дори съседните страни заради изискванията за PCR тест и карантина. Такъв е например случаят с една от най-предпочитаните дестинации през септември – Турция. От фирмата отчитат 90% спад на приходите спрямо миналата година. Вече са освободили персонал през пролетта и се надяват това да не се повтори.
В същото време една от големите телекомуникационни компании у нас не само, че не уволнява работници, но и набира персонал. Причината – по-високо потребление по време на пандемията. Данните на Агенцията по заетостта показват, че в момента заплаха от уволнения заради кризата няма. Дори се увеличава броя на хората, които се назначават.
„Бих казал, че в момента не се наблюдава интензивно освобождаване на работна сила. Наблюдаваме другия процес – интензивно наемане. И това са секторите, които бяха спрени – преработвателната промишленост е лидер в наемането на хора в момента”, обясни Иво Иванов от Агенция по заетостта
Не ясно дали тази тенденция ще продължи до края на годината. Очакванията са ръста на безработицата до декември да е с над 2 процента по-висок в сравнение с 2019 година. Или около 280 хиляди души да са на борсата.
Русе почете паметта на героя от Кербала
Русе почете паметта на героя от Кербала
София ще посрещне Нова година без заря
КЗЖ: Израел погуби 9 журналисти в Газа за 12 дни
Бедствено положение: 90 населените места са без ток в...