Обещаните 1 милион тестове за COVID-19 ще се забавят
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Макар че вчера премиерът Бойко Борисов и здравният министър Кирил Ананиев обявиха, че България започва масово тестване на населението, не е ясно откъде ще се намерят достатъчно тестове за това.
Очакваните от България тестове за COVID-19 по общата поръчка на Европейската комисия например ще се забавят. В края на март премиерът обяви, че страната ни очаква 600 000 PCR теста и 400 000 бързи теста по поръчката от ЕК. Сроковете за приемане на оферти обаче са били удължени, което ще доведе до отлагане и на самите доставки, пише вестник Сега.
Няма яснота и кога ще бъдат доставени очакваните според заявления на Националния оперативен щаб други 70 000 PCR теста. Недостигът на тестове се признава от щаба, макар че някои частни лаборатории успяват да предлагат услугата срещу заплащане. Премиерът обаче бе категоричен, че няма да се допуснат доставки през посредници и ще се преговаря на ниво държави.
Както "Сега" писа, общата поръчка на ЕК за закупуване на тестове, реагенти и хардуер бе обявена на 19 март, като страната ни се включи в нея. Срокът за подаване на оферти по информация на българското представителство на ЕК е изтекъл на 31 март, но е бил удължен до 12 април, за да се наберат повече оферти. Предстои оценка на офертите от страна на ЕК и подписване на договори, като отделни договори следва в последствие да сключат със съответните производители и самите страни-членки. Именно в договорите на ниво отделни държави ще се уточняват количествата и сроковете за доставки. Очаква се доставките да отнемат до няколко седмици, с изключение на поръчката за респираторите, чието производство е по-бавно (България се включи и в нея).
Няма яснота кога и откъде следва да пристигнат и 70 000 PCR теста, за които говори началникът на оперативния щаб ген. Венцислав Мутафчийски. Ясно е, че България очаква 30 000 PCR теста от Корея, като проектът на договор с корейската ОSANG Healthcre бе одобрен миналия петък на извънредно заседание на кабинета. Цената за тестовете е 303 000 щатски долара или 10,1 долар за един тест. Правителството аргументира договора с Корея със срещани от всички трудности при доставките. От правителствената пресслужба уточниха, че договорът с Корея не е с фиксирани крайни количества и позволява заявяването на допълнителни бройки при необходимост. "Бързото разпространение на вируса в световен мащаб многократно увеличи търсенето на тестове за откриване и диагностика на COVID-19, като всички държави, в това число и България, към настоящия момент изпитват затруднения при осигуряването на реактивите. Тестовете, които ще бъдат закупени, са Real-time PCR и притежават сертификат за употреба в Европейския съюз за диагностика на COVID-19", уточниха по този повод от МС.
ДОСТАВКА
В по-напреднал етап е общата поръчка на ЕК за закупуване на защитни очила, шлемове и маски, в която България също участва. Тук вече има подписан един договор на ниво ЕК, като страните-членки вече могат да започнат да възлагат на свой ред съответните количества. Все още няма подробности по конкретния договор и количествата защитни средства, които България смята да заяви по тази позиция.
НАЛИЧНОСТИ
Според последните обявявани наличности България разполага с 20 000 PCR теста в запас.
Загиналите младежи край Иганово не успели да излязат от...
ЕК си вдигна заплатите: Фон дер Лайен ще взема над 34 000...
Вандали изхвърлиха електрически тротинетки в Дунава
Драгомир Драганов: Зимата няма да спре ремонта на Дунав мост
Загиналите младежи край Иганово не успели да излязат от...