„Новая газета“: Българите се отказват от ГЕРБ
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 1
София за първи път от много години видя масови антиправителствени протести, налице са всички признаци на дълбока политическа криза
Това пише кореспондентът на руската „Новая газета“ за Балканите Генади Габриелян в материал, представен без редакторска намеса от агенция Фокус.
Всичко започна в четвъртък вечерта. Участниците в стихиен многохиляден митинг в центъра на българската столица поискаха оставката на премиера, лидер на управляващата партия ГЕРБ, Бойко Борисов и главния прокурор Иван Гешев. По време на масова демонстрация пред сградата на Министерския съвет, която продължи до полунощ, „възникна напрежение между протестиращите и полицията“, както го формулира БНР. Трима полицаи бяха ранени, около 20 души бяха арестувани. Паралелен протест в подкрепа на властите беше организиран от самата партия ГЕРБ. Не без проблеми полицията успя да отдели два масива от решителни хора – всичко се ограничи до незначителни стълкновения.
Формално протестите бяха организирани от гражданската инициатива „Справедливост за всички“, но техните редици обединяваха широк спектър от обществено-политически настроения - от либерали до консерватори от БСП, наследница на комунистите. Демонстрациите продължиха до неделя вечерта: със скандирания „Оставка“ и „Мафия“, протестиращите срещу правителството и главния прокурор на четвъртата поредна вечер окупираха площада в близост до сградата на Министерския съвет в София. Според Министерството на вътрешните работи няма особени нарушения на обществения ред.
Протестът се превърна в общонационален след като, както съобщава БНР в понеделник сутринта, „демонстрации на граждани, недоволни от управлението на страната, се проведоха в големите градове - Варна, Пловдив, Бургас, Велико Търново, Русе, Благоевград, Стара Загора, Плевен, Габрово и Кюстендил. Протестиращите настояваха за промяна на модела на управление, изисквайки по-добро бъдеще за децата си“.
Ситуацията бе провокирана от задържането на двама от най-близките служители на българския президент Румен Радев в сряда - съветника по сигурността Илия Милушев, за който се твърди, че има секретни материали в телефона и офиса си, и Пламен Узунов, секретар на президента по правни въпроси и борба с корупцията, „за длъжностно престъпление и търговия с влияние“. Около 30 въоръжени служители на Специализираната прокуратура претърсиха офисите на заподозрените в президентската администрация и ги отведоха с тях.
В отговор президентът Румен Радев поиска „изхвърляне на мафията“ от изпълнителната власт и прокуратурата.
„Българската мафия постигна невъзможното - обедини честните хора срещу себе си“, каза Радев.
Конфликтът между президента и премиера продължава от дълго време. Още през февруари Румен Радев отправи безпрецедентна критика към правителството, заявявайки, че го лишава от „доверието си“. Липсата на воля за реформи и борба с корупцията, систематичното отслабване на закона и морала доведе до парализа на социалните институции. Сегашното правителство води към краха на държавата и ни лишава от бъдеще като нация. На всичко това трябва да бъде сложен край, каза Румен Радев. „Днес разделението не минава между леви и десни, столицата и провинцията, а между порочната власт и милиони достойни хора. В борбата за защита на нашите права, аз съм с вас“. Вярно, няколко дни по-рано Главната прокуратура в България пусна информация за „висока степен на вероятност“, че Румен Радев е замесен в корупция. Ставаше дума за „облагодетелстване с използване на служебното положение“ на бъдещата съпруга на Радев, докато е командир на ВВС, както и за измами с недвижими имоти.
Оттогава насам словесната престрелка между ръководителите не е спирала. От самото начало Радев критикува остро правителствената програма за борба с коронавируса. През юни Борисов заяви, че българският президент го е поставил под наблюдение: в социалните мрежи се появиха снимки, на които премиерът спи в правителствената резиденция „Секвоя“; наблизо, на нощното шкафче, лежи пистолет, а в отвореното чекмедже има пачки с банкноти от 500 евро и златни кюлчета. Тогава Борисов заяви, че срещу него се събират компромати, за да се осуети реализацията на редица „гостратегически проекти, които готви правителството“ – и по-конкретно, влизането на България в еврозоната, а снимките били направени лично от Радев, който живее в държавна вила в района, чрез дрон.
Президентът, бивш военен пилот, отговори, че е в състояние да контролира както самолети, така и дронове, но няма нищо общо със снимките.
В резултат на протестите шефът на Националната служба за сигурност Красимир Станчев подаде оставка - дейностите на неговата служба попаднаха във фокуса на медиите, след като се оказа, че НСО охранява резиденцията на Черно море на почетния председател на партията Движение за права и свободи - влиятелния политик в сянка Ахмед Доган. ДПС представлява интересите на турската част от населението на България, а самият Доган е близък до премиера Борисов. Фактът, че Доган всъщност незаконно приватизира част от бреговата ивица, предизвика бурна реакция от местните жители: те се спуснаха в тълпи до помпозната лятна вила на одиозния политик, водени от кмета на Бургас и сложиха край на превземането на плажа.
На фона на продължаващите протести в цялата страна двете високи воюващи страни апелираха към българската нация със символични изявления. Може да има само един изход, аргументира се президентът Радев, оставката на правителството и главния прокурор: „Опитите да се запази властта и завоеванията на олигарсите чрез противопоставянето на хора по партийна, етническа или друга принадлежност са недопустими и обречени на провал. Формира се национален анти-мафиотски консенсус. Той обединява милиони достойни български граждани и е по-силен от парите, медиите и административния ресурс на правителството“.
Бойко Борисов направи видео съобщение, в което заяви, че няма да подаде оставка. „Нищо не ме държи във властта, освен отговорността“, каза той, като предупреди, че българите „ги чакат изключително трудни месеци и години“. Главният прокурор Гешев заяви, че президентът нарушава „независимостта на съдебната система и оказва груб натиск върху Прокуратурата на България“.
Основната причина за последните протести е неспособността на властите да изведат страната от икономическата криза. България е в последните редове на еврорейтинга по доходи на глава от населението, а общите тенденции за нейното развитие, като цяло положителни, са твърде бавни, за да задоволят нуждите на населението.
Известен политолог от Великотърновски университет. Св. Кирил и Методий Тодор Галунов вижда основния проблем в липсата на политическа алтернатива в страната:
ГЕРБ са толкова дълго на власт, защото основният им конкурент – БСП, „е достатъчно силна, за да победи другите сили, но не ѝ стигат сили, за да победи ГЕРБ сама“.
Непосредствените перспективи за настоящата конфронтация между клоновете на властта остават неясни. Както знаете, президентът Радев беше избран на поста си именно с подкрепата на БСП. Нейният лидер Корнелия Нинова призова гражданите да участват в протестна акция тази сряда, когато БСП ще внесе в парламента вот на недоверие към правителството - това е петият такъв демарш, първият завърши без резултат.
Георги Рачев: България е в центъра на безнадеждно бяло петно
Българин открадна 12 000 евро от историческо кафене в Болоня
Възпоменателна церемония почете жертвите на комунистическия...
Нанасят последни щрихи по новия скейт парк в Русе
Бюджетът на Русе набъбна до близо 300 милиона лева