Нова заплаха на хоризонта: Учени алармират за опасностите от "огледалния живот"

0
Нобелов лауреат предупреждава: "Огледалните бактерии" може да са по-опасни от изкуствения интелект /снимката е илюстративна/
Нобелов лауреат предупреждава: "Огледалните бактерии" може да са по-опасни от изкуствения интелект /снимката е илюстративна/

Нобелов лауреат и водещи изследователи призовават за мораториум върху създаването на синтетични "огледални" микроорганизми

В свят, който вече се бори с множество предизвикателства, група от около 40 водещи учени отправи сериозно предупреждение за нова потенциална заплаха - "огледалните форми на живот". Това алармиращо съобщение беше публикувано на 12 декември в престижното научно списание Science.

Статията, озаглавена "Да се изправим пред рисковете на огледалния живот", има за цел да повиши осведомеността за "безпрецедентната" опасност, която може да възникне от създаването на "огледални бактерии" - форма на живот, която не съществува в природата, но която някои учени се стремят да синтезират.

Сред авторите на публикацията са няколко изтъкнати имена в научните среди, включително Грегъри Уинтър, носител на Нобелова награда за химия за 2018 г., и имунологът Ясмин Белкаид, който от 1 януари 2024 г. е ръководител на престижния Институт "Пастьор".

"Огледалните" молекули и протеини не са ново явление в научните изследвания. Те са свързани с факта, че градивните елементи на живота са се развили с определена симетрия, причините за която все още не са напълно изяснени. Пол Фриймонт, специалист по синтетична биология в катедрата по инфекциозни болести в Имперския колеж в Лондон, обяснява: "Първоначално градивните елементи на всички форми на живот са били сглобени и са взаимодействали помежду си, следвайки определена симетрия, и никой всъщност не знае защо животът е избрал да еволюира по този начин".

Учените са способни да създадат синтетични "огледални" версии на тези молекули чрез химични процеси. Пол Макгонигъл, химик от Университета в Йорк, Великобритания, сравнява процеса със "създаването на синтетична дясна ръка за естествената лява ръка".

Въпреки че създаването на отделни "огледални" молекули или протеини има потенциални ползи в медицината и други области, учените изразяват сериозна загриженост относно следващата стъпка - създаването на цели "огледални" организми, като например бактерии. Те предупреждават, че такива синтетични форми на живот могат да представляват изключителна опасност за съществуващите организми.

Олег Мелник, инженер-химик от Института "Пастьор" в Лил, подчертава: "Сегашният жив свят не разполага с абсолютно никакви средства за борба с тези огледални "обекти", нито за тяхното унищожаване, нито за тяхното разграждане". Това означава, че имунната система на съществуващите организми би била безсилна срещу такива синтетични форми на живот.

Учените предупреждават, че "огледална" бактерия, ако бъде пусната в природата, би могла да има "смъртоносни последици" за заразените организми. Първоначално се е смятало, че такъв организъм не би оцелял дълго в естествена среда, но по-задълбочени анализи показват, че той "може да намери различни хранителни вещества в животинските гостоприемници и в околната среда и следователно няма да бъде вътрешно биологично ограничен".

Въпреки че създаването на пълноценна "огледална" форма на живот все още е значително технологично предизвикателство, авторите на статията в Science прогнозират, че първата "огледална" бактерия може да се появи през следващите десет години. Те подчертават, че "като се има предвид скоростта на технологичните иновации, препятствията, които може да изглеждат непреодолими, скоро може да престанат да бъдат такива".

Учените призовават за сериозно обмисляне на рисковете, свързани с тези изследвания. Те настояват, че "свързаните с това рискове изглеждат далеч по-големи от ползите, които могат да бъдат получени". Целта им е да повишат осведомеността и да насърчат обществен дебат по темата, преди да е станало твърде късно.

Публикацията в Science също така има за цел да повлияе на решенията за финансиране на научни изследвания. Пол Макгонигъл обяснява: "Субсидиите за научни изследвания могат да се разпределят в дългосрочен план, така че е по-добре да предупредим хората предварително за опасностите с надеждата, че финансистите ще помислят внимателно, преди да инвестират в този или онзи изследователски проект".

Това предупреждение идва в момент, когато човечеството вече се бори с множество глобални предизвикателства, включително климатични промени, пандемии и етични въпроси, свързани с развитието на изкуствения интелект. Добавянето на "огледалните форми на живот" към списъка с потенциални екзистенциални рискове подчертава необходимостта от внимателно обмисляне на етичните последици от научния прогрес.

Докато научната общност продължава да изследва границите на възможното, този случай служи като важно напомняне за отговорността, която носят учените и обществото като цяло, да предвиждат и управляват потенциалните рискове, свързани с новите технологии.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Снощи звъня на милото и вдига жена му. Трябваше да импровизирам. Едвам я навих да се прехвърли на Виваком.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари