Нивото на четвъртокласниците в Русе е над средното за страната
- Редактор: Ралица Матеева
- Коментари: 0
Според изнесените данни, на изпит по български език са се явили 1557 деца, а по математика 1583, 1585 по „Човека и обществото“ и 1583 по „Човека и природата“.
Резултатите на национално ниво сочат, че Русенска област е в първата третина на всички области в страната, въпреки че разликите са малки – наблюдава се изравняване на регионите по постижения. Статистиката с предходните 3 години показва, че Русе трайно поддържа нивото, показано и през настоящата година и има стабилност в постиженията на учениците от началния курс. Разбивката за справянето по предмети също поставя Русенска област на ниво, над средното за страната.
Резултатите от изпита по български език и литература през 2014 г., които са по-високи от предходната година, показват, че нашите четвъртокласници се справят добре със задачи от типа четене с разбиране и имат умения за извличане на нужната информация от непознат текст, коментира Райнов.
Той обаче отчете, че погледната в подробности, картината не е розова. Ниски са резултатите от училищата, в които има ученици, за които българският език не е майчин. Те не го владеят добре, липсва им и мотивация да учат. Вторият сериозен проблем са слетите паралелки. Общият среден бал на ученици, обучавани в тях, е значително по-нисък от средния за областта.
Проблемите с двуезичните деца идва от факта, че те престояват в училище 6-7 часа, а през останалото време са в семейна среда, където не се говори български език. Ако такова дете не е посещавало детска градина, неговата готовност за училище е ниска – като комуникация, като говорим български език. Трудното справяне в началното училище пък води до съществен срив в прогимназията, където материалът е по-сложен. Такива деца не разбират изцяло, какво им се преподава, не могат добре да четат и да пишат.
Заради това е била въведена и целодневната организация на учебния процес, което е дало добри резултати, коментира Димитър Райнов. Той каза още, че се прави опит с проект на закон за образованието, с който да се въведе обучение на по-ниска възраст - за 4-5 годишни хлапета, за да се задължат децата да посещават детска градина, което е пряко свързано с усвояването на българския език.
Сравнителни резултати по общини показват, че най-слабо са се представили учениците от двете училища в община Две могили (в общинския център и в село Баниска), което досега не е било така. По тази причина през предстоящата 2014/2015 учебна година те ще бъдат включени в плана на РИО за целогодишно наблюдение по всички предмети.
Най-високи резултати традиционно показват учениците от Община Русе, където няма слети паралелки, а двуезичните деца от големия град владеят добре български език. На следващите места са Бяла, Борово, Ветово, Ценово и Две могили.
Пенчо Милков подписа меморандум за сътрудничество между Русе...
Внезапно почина Благовест Пунев
Две млади русенки пострадаха при катастрофа край Разград
НАПАРАПЕТВАНЕ
Пенчо Милков подписа меморандум за сътрудничество между Русе...