Николай Ненов: Пламъкът на комерсиалното е по-силен от пламъка на бъдника!

2
Ние все още сме в някакъв преходен период по отношение на този тип празник на Коледа. Причината е, че и комерсиалното ни залива, а и всичко онова, което вече е като тип градска култура при това нерелигиозна, заяви директорът на Регионалния исторически музей в Русе
Ние все още сме в някакъв преходен период по отношение на този тип празник на Коледа. Причината е, че и комерсиалното ни залива, а и всичко онова, което вече е като тип градска култура при това нерелигиозна, заяви директорът на Регионалния исторически музей в Русе Снимка: Регионален исторически музей - Русе / Rousse Regional Museum of History

Ние все още сме в някакъв преходен период по отношение на този тип празник на Коледа. Причината е, че и комерсиалното ни залива, а и всичко онова, което вече е като тип градска култура при това нерелигиозна, заяви директорът на Регионалния исторически музей в Русе

Пламъкът на комерсиалното е по-силен от пламъка на бъдника днес и тъй като той е този, който изкушава и е по-бляскав, е изпитание за нас самите към кое да се насочим - към бляскавото или към нещо друго, което пък може да ни стопли. Това каза директорът на Регионалния исторически музей в Русе проф. Николай Ненов, цитиран от БТА, който е и преподавател по етнология и фолклористика в Русенския университет.

Бъдни вечер - преди и сега

"По наследство празниците у нас винаги се случват в деня преди. Коледа е на 25-и декември, както знаем, но празнуването в семейството, в селото, в колектива изобщо като цяло е този в деня, в нощта преди Коледа. Бъдни вечер е много важен и тачен от всички празник. Тогава се събира семейството на едно място. Както знаем от описанията, на този ден на пода се постила слама, за да покажем съпричастност. Защото сламата е била в яслата на Исус в пещерата, където се е родил. На трапезата трябва да има нечетен брой ястия, а сред тях да има и почти от всички плодове, което семейството или селото произвежда. По този начин, както казва проф. Анчо Калоянов, като в Ноев ковчег се събира цялото семейство и така преминава от старото към новото, от старата година към новата година и се включва в нов цикъл от време", обяснява проф. Ненов.

По думите му Бъдни вечер има още множество важни елементи, сред които не трябва да забравяме и бъдника.

"Това е онова обредно дърво, което се отсича в гората. Понякога в него се слага миро, масло и се оставя да тлее в огнището. Названието на този бъдник днес се свързва с бъдещето, разбира се, но изследователите виждат в него остатъци от някогашната индоевропейска митология. Това е змеят, който изгаря в огнището. Защото знаем за всички индоевропейски народи, сред които сме и ние, че основният мотив в митологията им е битката между змеебореца и змея", обяснява ученият.

Проф. Ненов казва, че на Бъдни вечер не може и без коледарите. Мъжкото коледно пеене е изключително важно, за да се състои това преминаване на социума в новото време и разделянето със старото.

"Умирането на старата година и раждането на новата, осмислена в християнски план като Рождество Христово, се случва чрез благослова, чрез песенния благослов на младите момчета, които също преминават в друг социален статус. До този момент са били млади мъже, ергени, но вече полово зрели, а след коледуването имат право и да се женят. Така след Ивановден те могат вече да мислят и за намирането на невести, на булки. Още докато коледуват, оглеждат в отделните семейства кои са момичетата за женене, затова им пеят и специални песни", казва проф. Ненов.

По думите му съдържанието на песните от коледния песенен цикъл е много по-важно, отколкото дали ще бъдат предназначени за един или друг член от семейството. По-важно е какви персонажи съдържат тези песни.

"Мотивите и персонажите всъщност изграждат коледната митология на българите. Там виждаме целия свят от светците, от Света Богородица и Господ, но виждаме и митологични остатъци, които само фолклористите разчитат. Те са важни, защото обогатяват нашата култура - т.е. чрез мъжкото коледно пеене ние показваме някогашния свят на българите и тяхната форма на мислене в езическите времена, но показваме естествено и християнската същност. Ние сме повече от 1100 години християни и е съвсем нормално да пеем и да се радваме на Рождеството на нашия Бог", обяснява професорът.

Според него дори и само дотук да спрем - виждаме големия смисъл от тези обредни практики, които помагат на семейството, на индивида и на социума като цяло да преодолее тази криза, този свършек на света и раждането на новия свят.

"Днес - за радост или пък не, разчитаме и друга тема. Комерсиалният свят се е фокусирал върху Коледа. Нямаме обреди. Самата Бъдни вечер не от всички се осъзнава, че това е празникът, който трябва да отбелязваме. Така някои го почитат вечерта на 24-и, а други предпочитат Коледа на 25-и. Въпросът е голям - кога да се раздават подаръци и за малки, и за големи. Така или иначе всеки може да направи своя избор", казва проф. Ненов.

По думите му наследеното от миналото е важно, но преосмислянето му днес все още не е свършило.

"Ние все още сме в някакъв преходен период по отношение на този тип празник на Коледа. Причината е, че и комерсиалното ни залива, а и всичко онова, което вече е като тип градска култура при това нерелигиозна. Това насочва погледите към Коледа, а не към Бъдни вечер, която може да се каже, че до голяма степен сякаш е остаряла, но не я прави маловажна. Причината е, че в нея има и етническа специфика. Празникът е характерен с нещо и за българите. Да, мнозина народи имат естествено своята Бъдни вечер. Но при нас това, което е важно, разбира се, е мъжкото пеене по Коледа. То ни прави различни от всички останали, защото показва спецификата на българското", казва проф. Ненов.

Според него има какво да се направи, за да се съхрани коледуването.

"Обмисляме да формираме обща кандидатура за коледуването и мъжкото пеене по Коледа като "Живо човешко съкровище". Разбира се, все пак живеем в 21-и век и това да имаме много и различни форми на празник не е загуба, а богатство", споделя директорът на Русенския музей.

Как се променят обичаите за Бъдни вечер през годините?

Проф. Ненов казва, че във всяко отношение виждаме развитието на обществото. Обичаите са важни за някого, който смята, че ако не ги изпълни, неговият начин на живот няма да бъде успешен. Това означава, че в тях има и вяра, има и магия.

"И ако хората вече не вярват, че ако кажат обредно слово - изпято или пък изречено на Бъдни вечер, то ще им помогне, те спират да го правят. И от тази гледна точка, след като спрат да го правят, ще се появи нещо ново, което ще замести старото. Дори ще се промени самият ден на празнуването - не толкова на 24-и, колкото на 25-и декември. Затова има множество причини. Едната е урбанизацията - животът в града, който не изисква от хората в него да подчиняват своя труд на сезоните и на циклите от годишните времена. Работата на земеделците винаги е свързана със сезоните. Хората в селата навремето са били много по-тясно свързани с ето тази вяра, която е безспорно част от културата на земеделците. Съвременното общество има друг ритъм, който не съвпада с ритъма на вселената, на природата, поради което идват и промените", казва проф. Николай Ненов.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • -5
    7
    Ами
    Кажи го на тъпата си и грозна жена!
  • 3
    6
    До третия
    Не всички православни народи празнуват Рождество Христово на 7ми януари, а само тези които са по стария календар. Ние сме направили календарната реформа, ако се считаме за православни християни, първо трябва да имаме послушание към църквата и да следваме реда в нея. После да имаме смирение да не осъждаме и роптаем, а да сме благодарни, че имаме много поводи за празнуване и почит към Бога. И накрая да не забравяме, че на 7ми януари почитаме Св. Йоан Кръстител, който от 2060 години казва да се покайваме, а не да съдим как трябва и как не. Като не се разбира същността на празниците и практиките в тях, по-добре да посещаваме храма, където да чуваме, някоя друга блага дума, да падне малко тоя гнет от душите ни, че достатъчно ни тровят с негатив отвсякъде.
  • 1
    5
    Недей, недей
    Ние и Бъдни вечер, и Коледа си ги почитаме както се е правило от поколения в рода ни, но хайде точно този да не ми дава съвети! Господ да му даде сили да прости и оправи нещата в собствения му дом.
  • 7
    4
    отец Гавраил
    Пази боже Русе от бивши,сегашни кметове,областни управители,общински съветници и алчни чорбаджии и търговци.Запази Русе за скромните му жители и спаси ги от мръсният въздух.Изпрати боже свети Архангел Михаил на държавните институции в Русе и на фирмите замърсителки на въздуха и водата.Да подири сметка и на РИООСВ и Русенски Съд и Прокуратура,а на русенската стража по един камшик през задника на голо за поука и внимание.
  • 9
    3
    Лично мнение
    Коледа е свят празник за българите.Празника е превърнат в търговски пир и панаир.Отдаваме почит не на бога,а на тези които той изгони от храма на святоста,търговците.Същите са обсебили от 25 години и българският парламент.Редно е да приемем че Рождество Христово е на 7 януари и тогава да го празнуваме като православен народ.Така ще окажем почит към бога спасител.Със почит на неговият ден,а сега се кланяме и почитаме търговци,реклами,свинско и манджи със музика.Редно е сегашният период на веселие да бъде oбявен за новогодишни празници,а рождество христово да се почита от желаещите на датата както е по канон божии защото всичко е суета и преходно на тази земя е видно от заобикалящият ни свят,съдби и примери които имаме нагледно.Запази Господи България и нейният народ в тези трудни и лоши времена.Пази боже родината ни и народа ни от депутати,министри,правителства и словоблудници управляващи изменници на вярата,закона и народа.Амин.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Скъпи, само се върни жив!
- Тати на война ли отива мамо?
- По лошо. На фирмено парти!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари