Никой не иска да работи на машини, всички искат да са шефове
- Редактор: Виктор Тошев
- Коментари: 7
Липсата на кадри е един от най-сериозните проблеми, които тревожат фирмите от мебелния бранш у нас, съобщи в Русе мениджърът от Български мебелен клъстър Ирина Стоянова. "Идват хора да си търсят работа, не са добре подготвени, но за това пък имат високи изисквания за заплащането си, но всъщност не са полезни за фирмата си. Всички искат да са ИТ специалисти, мениджъри, да работят в офис, а никой не иска да стругова и да работи на машини", коментира още Стоянова.
Другият проблем е че фирмите от бранша все още не са готови за експорт.
Според Венцислав Иванов, собственик на мебелна фирма, тясната специализация в конкретен вид мебели е основната пречка за реализация на външни пазари. "За външните пазари проектите са невероятно сложни и изискват много ръчен труд, но от друга страна водят до стимулиране на развитието, инвестирането в технологии и оборудване , за да може да се отговори в крайна сметка на все по-високите изисквания на външните клиенти", сподели Иванов.
Наблюденията сочат, че по принцип българинът купува мебели, но ценовите нива са се разделили неимоверно много. "Изчезна средата и поради тази причина пазарът е много труден – или е много ниско, или е много високо, а това не е добре, щом няма среда. Например в кухненското обзавеждане средната цена за джоба на българина е в диапазона 1500-2000 лева. За съжаление този пазар вече го няма. Или се купува кухня за 300-400 лева просто, защото трябва да свърши работа, или се купува лукс, където цените са от порядъка на 16 000- 20 000 лева. Средният сегмент липсва", казва Венцислав Иванов.
София ще посрещне Нова година без заря
КЗЖ: Израел погуби 9 журналисти в Газа за 12 дни
Бедствено положение: 90 населените места са без ток в...
Община Сливо поле стартира трансграничен проект за развитие...
Община Сливо поле стартира трансграничен проект за развитие...