Nestle призна, че е ползвала забранени методи за обработка на минералните води
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Световният лидер е обработвал водата с ултравиолетови лъчи и филтри с активен въглен, за да поддържа хранителната ѝ безопасност
Световният лидер в сегмента на минералната вода "Нестле уотърс" (Nestle Waters) е информирал през 2021 г. френските власти, че е прибегнала към забранени способи за третиране на минералните си води като, например, ултравиолетови лъчи и филтри с активен въглен, за да поддържа "хранителната им безопасност".
Това съобщи пред АФП компанията, потвърждавайки информация на в. "Еко".
Въпреки че използването на тези методи винаги е имало за цел "да гарантира хранителната сигурност“, те са довели до това, че компанията не е следила стриктно регулаторните изисквания, уточни "Нестле уотърс" пред АФП, пише БТА.
Засегнатите марки "Перие" (Perrier), "Вител" (Vittel), "Епар" (Hepar) и "Контрекс" (Contrex), всички собственост на "Нестле", вече са "напълно съвместими с приложимата във Франция регулаторна рамка", обяви компанията.
Наредбите забраняват, каквато и да е дезинфекция на минералните води, които трябва да са с високо микробиологично качество за сметка на чешмяната вода, която се дезинфекцира преди да стане годна за пиене. Интерпретацията на тези наредби изключва третиране с ултравиолетови лъчи и филтри с активен въглен, към които е прибягвала "Нестле уотърс" поне до 2021 г., без да ясно кога компанията е спряла да го прави.
"Нестле уотърс" оправдава използването на тези техники с "развитието на околната среда около изворите, което може да направи понякога трудно поддържането на характеристики от жизненоважно значение, казано по друг начин "хранителната сигурност (не замърсяването) и минералното съдържание".
Прекратяването на използването на тези средства за обработка и филтриране са задължили "Нестле уотърс" да прекрати някои дейността в някои от кладенците си в планината Вогези заради "чувствителността им към климатичните опасности". което е довело до намаляване на производствените обеми на "Епар" и "Контрекс".