Недостиг на кадри: Безплатно обучение за първокурсници в шест нови специалности
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Държавата и бизнесът алармират за недостиг на IT и авиационни кадри
Шест нови защитени специалности в образованието от 2025 година.
Четири информационни технологии и две специалности от авиационния и енергийния сектор ще бъдат обявени за защитени от следващата година поради очакван сериозен недостиг на кадри на пазара на труда, информира БНР.
Критични специалности в дигиталната сфера
Най-голям недостиг се очертава при подготовката на системни и приложни програмисти, специалисти по програмиране на изкуствен интелект и роботика. В техническата сфера дефицит се наблюдава при експертите по ремонт на авиационна техника и енергийни съоръжения.
Широка институционална подкрепа
Сигналът за недостига идва от три министерства, Асоциацията на индустриалния капитал и Българска асоциация "Природен газ". Придобиването на статут на защитени специалности ще позволи формирането на паралелки дори при по-малък брой кандидати, а според правителственото решение първокурсниците ще могат да се обучават без такси във висшите учебни заведения.
Европейски изисквания и национални предизвикателства
След 2025 година влизат в сила по-строги изисквания на Европейската директива за мрежова сигурност, Законодателния акт за киберустойчивост и изкуствения интелект. България изостава от средното европейско ниво по брой специалисти в информационните и комуникационни технологии - 3,8% от общия брой заети при 4,6% средно за Европейския съюз.
Финансови параметри
Реализацията на програмата за шестте защитени специалности ще изисква приблизително 2 милиона лева за обучението на 2744 ученици от осми клас в 98 паралелки от 47 училища, според действащите стандарти за 2024 година.