Не се отказвай от хляба, ако искаш да си здрав
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Много от известните и сполучливи хранителни режими изключват от своето меню консумацията на хляб и повечето тестени изделия
Факт е обаче, че похапването на хляб носи своите ползи за здравето на човека. От значение в случая е да се избере такъв продукт, за чието съдържание сме сигурни - в хляба не бива да има добавена захар и наситени мазнини, съветва Gotvach.bg
Ползите от похапването на хляб се опират на голямото разнообразие на тестени изделия, приготвени от здравословни зърнени култури. Така например на пазара могат да се открият хляб, питки, гевреци и други, които са приготвени от пълнозърнеста пшеница, ръж, лимец.
По правило хлебните изделия, приготвени от обогатено брашно, са с високо съдържание на желязо (важна съставна част на хемоглобина в червените кръвни клетки), тиамин, рибофлавин, ниацин (нужни за производството на енергия в организма), както и фолиева киселина (важна за сърдечната дейност, възстановяването на кожата, растежа на ноктите и косата; фолиевата киселина предотвратява в до 70 % от развитието на спина бифида вътреутробно).
Допълнителни ползи от консумацията на тестени изделия е възможността към техния състав да бъдат добавени ядки, семена, сушени плодове. Те допълнително обогатяват и повишават здравословните качества на хляба с добавка от ненаситени мазнини, омега-3 мастни киселини, а сушените плодовете (стафиди, череши или пък боровинки) ни доставят калий и диетични фибри.
Пълнозърнестият хляб, приготвен от 100 % пълнозърнести култури, е изключително богат на фибри. Така например триците в хлебната пшеница подобряват чревната перисталтика, а фибрите, от своя страна, могат да предпазят от синдрома на раздразнените черва.
По препоръки на специалисти дневната консумация на фибри за мъжете трябва да се равнява на 38 г, а при жените - средно около 25 г за деня. Съответно една филийка пълнозърнест хляб е равна на 2.8 г фибри.
Освен това пълнозърнестите храни са с доказан положителен ефект при хора с коронарна болест на сърцето, за поддържане на оптимално телесно тегло, както и за подобряване функцията на мозъка.