Най-привлекателните криптовалути за инвестиционните измамници
- Редактор: Виктор Христов
- Коментари: 0
Подадени са над 46 хил. иска за измама с цифрови активи
Криптовалутите продължават да привличат вниманието на измамниците. По данни на Федералната търговска комисия на САЩ (ФТК) от януари 2021 г. до март 2022 г. общите загуби на жертвите на измами с криптовалути в страната са надхвърлили 1 млрд. щ. долара. През този период във ФТК са подадени над 46 000 иска за измама с цифрови активи, съобщава Dir.bg.
Докладът на агенцията показва, че най-големите криптовалути, като Bitcoin, Ethereum или Tether, са най-популярни сред измамниците. Около 70% от измамите са свързани с биткойн, а тетерите и етерите са били откраднати от престъпниците съответно в 10% и 9% от случаите. Инвестиционните измами са най-често срещаният метод, който е довел до загуби за около 575 милиона щатски долара. Този вид най-често е ефективен спрямо инвеститори-аматьори, които по-лесно се поддават на убеждаване да генерират голяма възвръщаемост за кратък период от време.
"Инвестиционните измамници твърдят, че могат бързо и лесно да направят огромни печалби за инвеститорите. Но подобни "инвестиции" в криптовалута отиват направо в портфейла на измамниците" - заяви говорител на ФТК .
Отбелязва се, че престъпниците все по-активно използват социалните медии и приложенията за запознанства, за да измамят инвеститорите в криптовалута. Измамниците се представят на жертвите, печелят доверието им и ги убеждават да инвестират в криптовалута. Този метод на измама е причинил загуби за над 185 милиона щатски долара на жертвите на измамниците.
Следва да се отбележи, че докладът на ФТК се основава на изявленията на измамени инвеститори в криптовалути. Всъщност мащабите на дейността на измамниците в тази област са много по-широки. Агенцията посочва, че по-малко от 5% от измамените инвеститори са съобщили на FTC. Блокчейн платформата Chainanlysis изчислява, че сумата на незаконно прехвърлената криптовалута към измамни сметки през миналата година е била 14 милиарда долара, което е два пъти повече от предходната година.