Най-големият превод в историята
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
В началото на този месец гигантите Bayer и Monsanto направиха една от най-мащабните сделки в агробизнеса досега.
До последното "да" за сливането им се стигна две години след първата оферта на германския лидер и близо 18 месеца, след като компанията потвърди, че ще плати 66 милиарда долара, за да придобие Monsanto.
Споразумението обаче е забележително и поради друга причина освен заради стойността си. То се превърна в най-голямата кеш транзакция в банковата история, проведена от американската банка JPMorgan.
Експертите от финансовата институция трябваше да се заемат със задачата да съберат огромната сума от 57 милиарда долара в брой от десетки банки, разположени на различни места по света, обединявайки ги в една сметка. Останалата 9 милиарда долара за сделката бяха осигурени чрез продажбата на активи.
Казано по друг начин, за един ден JPMorgan успя да премести сума по-голяма от брутния вътрешен продукт (БВП) на България, който за 2017 година се изчислява на 54,2 милиарда долара.
Също така тази сума е с едва 1 милиард долара по-малка от активите на всички банки в България взети заедно, които възлизат на 97,8 милиарда лева или 58,3 милиарда долара към края на 2017 година.
Как точно се случи най-голямата такава транзакция в историята?
Началото е дадено на 7 юни. Няколко седмици подред от ръководството на Bayer водят разговори с кредиторите, които трябва да финансират придобиването. В 2 часа през нощта в Ню Йорк и 7 сутринта в Лондон събирането на сумата започва. Кредитори от Азия и Европа започват да превеждат пари в сметката на лондонския клон на JPMorgan.
В същото време експерти от финансовата институция в областта на банковите операции, кредитирането и предотвратяване на измами работят успоредно като през цялото време поддържат конферентен разговор. Парите идват от заеми, договорени с Bayer година по-рано за покупката на Monsanto.
JPMorgan получава пълния размер на необходимото финансиране от всички 30 синдикирани банки, превели пари до сметката й в Лондон, която е свързана с друга сметка в Ню Йорк. В 6:30 часа местно време всички пари са преведени в САЩ.
45 минути по-късно или около шест часа след като първите трансфери към Лондон започват, адвокатите на Bayer провеждат разговор с представители на банката и приключват необходимите документи за завършване на сделката.
Част от парите по споразумението липсват, тъй като те се намират във взаимни фондове на фондовия пазар, където Bayer ги държи с цел финансиране на придобиването.
Причината за забавянето е, че счетоводните системи на тези фондове не работят преди 7:30 часа сутринта. Заради това и JPMorgan е принудена да държи няколко десетки милиарда долара за известно време.
В крайна сметка Bayer дава инструкции на JPMorgan да преведе всички 57 милиарда долара на посредника на сделката Computershare. В 8 часа сутринта на 7 юни съдът в Далауеър, където е регистрирана Monsanto, издава удостоверение за сливането.
Ако сделката трябваше да се случи години назад, нейното извършване щеше да отнеме доста повече време. Тогава JPMorgan щеше да събира необходимото финансиране в рамките на няколко дни. Заради регулаторните промени след финансовата криза обаче компаниите избягват овърнайт финансиранията. Това е и причината транзакцията да бъде извършена в рамките на един ден.
Хиляди българи обжалват решения на ТЕЛК
Щастлива развръзка: Върнаха Майк на стопаните му
Ангел Русев: 9 месеца не съм взимал заплата
Жена спаси ранено сърне и го отгледа като домашен любимец
Хиляди българи обжалват решения на ТЕЛК