Над 1,6 милиона пенсионери няма да бъдат преследвани за дългове
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Причината е, че от началото на следващата година пенсията им ще остане под минималната заплата
Над 1,6 милиона пенсионери няма да бъдат преследвани за дългове от началото на 2025 година, тъй като техните пенсии ще бъдат под минималната работна заплата, а съдебните изпълнители няма да имат право да удържат суми заради задължения, съобщи Труд. Това се дължи на предложението минималната работна заплата да бъде увеличена на 1077 лв. от 1 януари 2025 г.
На заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество се обсъди предложението на правителството за новия размер на минималното възнаграждение. Според закона, минималната заплата трябва да бъде 50% от средната работна заплата за последните две тримесечия на предходната и първите две тримесечия на текущата година. При новия размер от 1077 лв., след удръжките за данъци и осигуровки, нетният доход ще бъде 835,74 лв., което представлява увеличение от 15,4%.
Данните на НОИ показват, че над 1,65 милиона пенсионери ще бъдат защитени от частни съдебни изпълнители, тъй като техните месечни доходи ще бъдат под или на равнището на новата минимална заплата. Същото важи и за работещите с нетни доходи до 1077 лв.
За лицата с по-високи доходи, законът предвижда различни пропорции на удръжки. Например, за хората с доходи между минималната и двойния размер на минималната заплата ще се удържа една трета, ако нямат деца, и една четвърт, ако имат деца. За тези с доходи над двукратния размер се прилагат други правила, съгласно Гражданския процесуален кодекс.
Работодателите и синдикатите не успяха да постигнат консенсус за новото ниво на минималната заплата, като работодателските организации предложиха тя да бъде фиксирана на 1031 лв. Според тях, по-високото увеличение ще доведе до напускане на инвеститори и разрастване на сивия сектор. От друга страна, синдикатите подкрепят предложението, настоявайки, че повишаването на минималната заплата ще стимулира заетостта.
Въпреки повишението, България ще продължи да има най-ниската минимална заплата в Европейския съюз, като дори след увеличението, тя ще бъде значително под нивата в други страни като Румъния и Унгария.