На война сме, тук не се живее!
- Редактор: Виктор Тошев
- Коментари: 1
Протестиращите от Гърмен излязоха в 8.00 часа на мирен протест пред общината. Те настояват за събаряне на незаконните ромски колиби в квартала извън регулация, който местните наричат "Кремиковци" и изселване на обитателите им. Към протеста се присъединиха хора от още две общини - Хаджидимово и Гоце Делчев.
Напрежението в селото възникна в събота привечер след сбиване между роми и българи. Четирима души бяха ранени, а 8 - отведени в полицията.
Проблемът ще бъде обсъден на работна среща при областния управител, каза кметът на Гърмен Минка Капитанова, цитирана от Дарик: "Поддържаме постоянна връзка с областна администрация. Организираме работна среща между областния управител, кмета на общината и началника на Регионалната дирекция за национален строителен контрол, на срещата ще присъстват и представители на инициативния комитет. Ще обсъдим нещата и ще вземем решение какви действия да предприемем". Капитанова подчерта, че каквото изисква законът, ще бъде свършено: „Не искам да правим уговорки нито с едните, нито с другите, или да замазваме временно положението. Генерално трябва да се намери решение".
Пред БНТ тя разказа, че напрежението в Гърмен е предизвикано най-вече от заселилите се в Гърмен роми от други места. По думите на Минка Капитанова те имали проблем и с ромите, които отдавна живеят в селото.
"Кметицата и управата трябва да си свършат работата", заяви пред камерата на Националната телевизия протестиращ. "На срещата с областния управител днес трябва да бъде взето решение за събаряне на незаконните сгради, за което има констатации още от 2011 г. Продължават да прииждат роми от други населени места. Ще протестираме, докато не бъдат предприети мерки - искаме тези хора да не живеят тук", подчерта младият мъж.
Други участници в протеста категорично заявиха, че политиците са виновни за случващото се в Гърмен, тъй като по думите на хората от Гърмен те стоят зад заселването на ромите в селото. Протестиращите са загърнати с българското знаме, обърнато наобратно, както е прието по време на война. "На война сме. Тук не се живее", заявиха те.
В района на Гърмен тази сутрин е спокойно, но се очаква по-късно да има напрежение, защото към селото се насочват агитки на футболните клубове Левски и ЦСКА, каза пред БНР Минка Капитанова. По думите й полицията е информирана за това и в Гърмен има засилено полицейско присъствие. Местните жители са спокойни, те чакат институциите да организират срещата при областния управител, добави кметът.
Жителите на Гърмен дадоха седмица ултиматум на местната власт да се справи с ромските набези в района. След това хората се събират на национален протест и вземат нещата в свои ръце, готови са и на по-крайни мерки. "Даваме им една седмица. Ако не се вземат мерки, поемаме нещата в наши ръце", заяви пред БТВ Георги, който е сериозно пострадал при боя в Гърмен. „Нямам какво да кажа. Всичко стана за секунди. Но трябва да се вземат мерки. Ако държавата и органите не предприемат мерки, ние ще вземем”, каза Георги.
Майка на друг пострадал при боя в Гърмен бе крайно настроена срещу ромите. "Тази сган трябва да влезе в правя път. Ако къщите им са законни, да останат. Ако ли не, по закон. Както аз не мога да строя където си искам, така и за тях”, обясни жената.
Жителите на община Гърмен и техни близки, дошли от други райони на България, връчиха отново своите искания на кмета на общината Минка Капитанова, която заминава за областния център за среща с представители на държавните институции в търсене на решение на проблема между населението на общината и ромите, които провокираха масов бой в събота.
Киев: Руските сили са екзекутирали петима украински...
Киев: Руските сили са екзекутирали петима украински...
Димитър Главчев стана първият премиер, избран от "домовата...
Биволъ: Кметът на Поморие тъне в лукс за чужда сметка
Доналд Тръмп може да поиска Панамския канал да бъде върнат...