На пазар в Гюргево: Цените на зелето и месото са по-ниски
- Редактор: Виктория Христова
- Коментари: 13
Ако се вземе на едро, цената на зелето е с около 30% по-ниска от тази у нас
Само у нас ли поскъпва животът, след като статистиката отчете 18% инфлация за октомври? Имаме ли все още сметка да пазаруваме в съседна Румъния, където инфлацията също надхвърля 15-те процента? Направихме проверка какво мислят русенци и дали високите цени удариха по джоба и хората в северната ни съседка, разказва БРЯГ.
Само тръгването ни към най-близкия до Русе румънски град Гюргево ни струва близо 20 лева. 12 лева за такса „мост” в двете посоки и горивото. Затова е добре първо да изчислим колко харчи колата ни и да си отделим време за чакане на граничните пунктове. Понякога се преминава за минути, друг път заради тировете по моста изчакването може да отнеме и час. Магазините и пазарът в Гюргево отварят около 7:30 часа. Пазарът предлага всичко за ежедневието - от сезонни зеленчуци и плодове, до разсад, домашни потреби и земеделски сечива. Зелките се търсят най-много, заради приготвянето им в бидони. Ако се вземе на едро, цената на зелето е с около 30% по-ниска от тази у нас.
На пазара в Гюргево срещаме Росен Ганчев, който има тараба основно с промишлени стоки и пакетирани сладкиши. Разказва, че най-вече заради ежедневното си пътуване пазарува румънски стоки. „Почти всичко си купувам от тук. Най-много месо, олио, захар, както и телешки език. Агнешкото например е по 14 лева за килограм”, обяснява още Росен. На пазара в Гюргево има обособени зони с магазини на производители. Там и сиренето, и месото са пресни и по-евтини, отколкото във веригите магазини. Телешкото месо върви около 16 лева, а каймата се продава между 8 и 10 лева за килограм, в зависимост от съдържанието. Вдигнаха се малко цените тук, но все пак е по-евтино”, разказва Росен, с когото обикаляме по магазините. Препоръчва ни сирене, което било вкусно. Не пропусна да ни обърне внимание и на субпродуктите, които като деликатес също са на по-ниска цена отколкото отвъд Дунав.
В Гюргево усещат отлив на български клиенти, но все пак доста стоки си остават по-изгодни за нашия бюджет. „От два месеца започнаха плавно и тук да се повишават цените, въпреки всичко пак е малко по-евтино от България”, добавя още Росен. И не само като клиент, но и като търговец разказва, че румънците също пазаруват по-слабо отпреди. Но добавя, че пенсиите и заплатите в Румъния са по-големи отколкото в България, затова и покупателната способност е по-висока. В повечето случаи северните ни съседи не спестяват от стоките за първа необходимост, ограничават по-специфични разходи, разказва още Росен Ганчев.
В сектора на производителите на зеленчуци може да се намери пипер по два лева например, малко по-евтини са лукът и празът. Не е за пренебрегване и продукцията, която е градинска. Но яйцата остават по-скъпи, отколкото в България. Цветята - също. Ако обаче имате дълъг списък за покупки и се комбинирате с приятели, тогава пазаруването ще излезе на сметка. Също така ще Ви донесе емоцията, че сте отишли на пазар в чужбина, за да снабдите трапезата си с нещо различно и понякога доста специфично на вкус.
Докладвай този коментар за нередност
×Гост: Нали хукнахте? Що се върнахте? Не е като по филмите ли?
Докладвай този коментар за нередност
×Така е: Добре че при соца ни бяха оградили с бодлива тел.Ако не беше тя колко щяхме да издухаме от този рай
Докладвай този коментар за нередност
×Гост: Докъде ни докараха тия евроатлантици! Да пресичаме границата, за да си купим по-изгодни храни. А бяхме производител номер едно на Балканите. Но, това беше в едно лошо време, когато българите бяха 9 милиона и имахме армия с 300 бойни самолета. Сега е новото време, по-доброто, когато мятаме дупета по прайдове и пеем на английски.
Докладвай този коментар за нередност
×У БГ-то: Купих и аз сирене от Кауфланда, в пластмасова кутия, трошено, не беше като гума, но имаше вид на някакъв вид готова мазилка, вкусът също беше малко така, но не съм пробвал "оригинална","истинска" мазилка за да направя сравнение!
Докладвай този коментар за нередност
×Чак: Пък и винетка? Винетката им е задължителна, когато се излезе извън Гюргево към други градове и населени места. До 24 часа сте задължителни да си купите такава, но отиване и връщане по моста съмнявам се да се дължи и винетна такса.