На остров Крит откриха сграда от първи век след Христа
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Находката е част от театрален комплекс
Голяма част от обществена сграда беше открита в отдалечения античен археологически обект Лисос, южно от Ханя на остров Крит, по време на първия сезон от археологическите разкопки, проведени за първи път от 62 години, съобщи гръцкото министерство на културата и спорта във вторник, предаде АНА-МПА специално за БТА.
Разположена с изглед на изток, сградата вероятно е била или одеон (място, където се провеждали музикални дейности), или булевтерион (където се срещали членовете на градския съвет). Според предварителните сведения сградата вероятно е била построена в ранната римска епоха, през I в. сл.Хр.
Сградата е част от театрален комплекс и разкопките са имали за цел да бъдат съхранени находките, вече изложени на въздействието на природните сили от края на 50-те години, когато обектът е разкопан за първи път от Николаос Платон. На север има храм, посветен на бога-лечител Асклепий.
Настоящите разкопки са разкрили част от сцената, коридор от всяка страна на театъра със засводен покрив и 14 реда от седалки. Частта на театъра, предназначена за сядане, е разположена върху зидана основа, а повечето от запазените седалки са открити на юг и югозапад. Северната част е силно повредена от големи скални късове, донесени от придошъл поток наблизо, които са преминали през сградата диагонално в посока изток. Предполага се, че наводнението се е случило след силно земетресение през късната римска епоха (IV в. сл.Хр.), което е разрушило повечето от античните обекти в Западен Крит.
Бъдещата работа на обекта ще определи дали театърът е бил укрепен с външна стена, което ще окаже влияние върху реставрационните действия.
Сградата се намира в централната част на града близо до храма на Асклепий (Асклепиона на Лисос), разкопан през 1959 г. Лисос е бил независим град, религиозен център и седалище на койнона (самоуправлението) на ореите през III в. пр.Хр. Той възникнал в плодородната долина на Ай Киркос, защитен от стръмни планини и обърнат към югозападната част на Критско море. Освен храма археологическият обект включва руини от обществени сгради, забележителен елинистическо-римски некропол и две еднокорабни византийски църкви.
Поради това, че е достъпен само по море или по трудния европейски път Е4, районът не е изменен от съвременни намеси, което затруднява разкопките.
Дейностите се провеждат от Настоятелството по старините в Ханя, а прогнозната им стойност от 300 хиляди евро се финансира от Програмата за публични инвестиции на област Крит.