На Никулден задължително пригответе риба с люспи
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Никулден наближава и сега е момента да научи; нещо повече за св. Никола, за ритуалите и обичаите по време на празника
Защо светецът се смята за закрилник на моряците и банкерите, защо трябва да се приготви точно шаран за Никулден, защо кръстната кост от главата на рибата се пришива в шапчицата на малките деца и за други обреди припомня Mila.bg
В книгата на Лилия Старева „Коледа и Нова година по български” ще откриете всичко за празниците от 4 декември (Варвара) до 20 януари (Петльовден) – кои са светците, чиито празници честваме, какво представлява самия празник, какви са ритуалите, какви са забраните, гаданията и предсказанията, какви са обредните храни, вещи и символи.
Ритуали
Коли се курбан, празнично жертвоприношение в чест на светеца, задължително риба. Затова празникът се нарича още Рибни Св. Никола, Мокри Св. Никола, Рибена черква.
Понякога остават парче от обредния хляб на тавана за светеца – да пази къщата от мишки.
На места раздават за здраве от дясната половина на обредната жертва.
В отделни региони главата на рибата се яде на следващия ден (Николова патерица). Ако някой не го стори, светецът се сърди и удря с патерицата си.
Кръстната кост от главата на рибата се пришива в шапчицата на малките деца, за да ги предпазва от уроки и всякакви лоши магии. Вярвало се е, че е лековита също при безсъние, хъркане и други болести, помага и при болести по добитъка. Костта се стърже на прах, размесва се с вода, престоява три дни на покрива, под звездите, и след това се дава на болния да пие.
Рибарите оказват специална почит на светеца. Първата уловена този ден риба се изяжда още на брега. След 6 декември риболовът вече е забранен.
Забрани
Когато се приготвят шаранът или друга риба с люспи – мряна, платика, – люспите не бива да се търкалят по земята и никой не бива да стъпва по тях, за да не го сполети беда.
Костите на никулденския шаран не се хвърлят – или се изгарят, или се заравят дълбоко в земята.
Метеорологични прогнози
За народа денят бележи началото на същинската зима.
„Днес му е денят, утре – снегът”, казва българинът и очаква наистина светецът всеки миг да пусне ветровете, които държи затворени в една планинска пещера, да тръсне бялата си брада и да посипе сняг по земята. Студеният Никулден обещава здрава и плодородна зима.
Ако на Никулден се появи скреж, това е добре за зърнените култури.
Обредни вещи, храни и символи
Празничната трапеза освен риба (тя трябва да е с люспи) се състои само от постни ястия (фасул, сарми и др.). Рибата се пълни с лук, ориз, орехи и се пече на фурна цяла в тесто. Централно място заема и обредният хляб “боговица”, “богов хляб”, “никулски кравай”, “светец”. Шарките могат да означат кораб, риба, самия светец как хвърчи над морето.
На Никулден трапезата не се вдига цял ден и всеки гост е добре дошъл.
Хлябът поскъпна с 40 стотинки за три дни
РИОСВ: Фойерверките вдигнаха праховите частици в Русе
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите
Костадин Костадинов: ГЕРБ се подготвя да изяде ДБ, БСП и ИТН