На какво се дължат пъпките по различните части на тялото

0
На какво се дължат пъпките по различните части на тялото
Снимка: Петел

Местоположението на пъпките по тялото разкрива основните ни здравословни проблеми. Разбери дали има за какво да се тревожиш и на какво трябва да обърнеш внимание.

Зона 1: Хормони

Пъпките по шията може да означават, че надбъбречните ти жлези са прекалено активни. Точно те отговарят за секрецията на изключително важните хормони, регулиращи стреса и метаболизма. Възможните причини за твърде активната дейност на надбъбречните жлези са стресът, прекомерната употреба на захар, системното напрежение. Разбира се, има и други по-безобидни причини за пъпките в тази област, като например мазната коса, която се допира до шията.

Зона 2 и 3: Стрес

Пъпките в областта на рамената означават, че си претоварена, чувствителна и уязвима. И тук може да има други причини, като например дългата дръжка на дамската ти чанта. Триенето между нея и кожата може да причини възпаления и зачервяване.

Зона 4: Храносмилателна система

Носиш ли дрехи от изкуствени материи като полиестер и найлон? Страдаш ли от гъбични инфекции и алергии? Пъпките на гърдите може да означават проблеми с храносмилателната система, породени от непълноценно хранене, лоши хранителни навици, консумиране на пикантна и мазна храна, алкохол или прекалено студени напитки.

Зона 5 и 6: Нива на витамини

Ако кожата на ръцете ти е по-груба, може да страдаш от Кератозис пиларис - т.нар. гъша кожа. Засегната зона е осеяна с малки петънца и пъпчици, които са причината за грубия и неравен вид на кожата. Заболяването се причинява от свръхпроизводството на мъртви клетки и тяхното забавено излющване. Решението е да ексфолираш редовно и да използваш овлажнители, съдържащи салицилова киселина. Ако проблемът продължава, това може да е знак за липса на витамини в диетата ти, и е добре до посетиш личния си лекар.

Зона 7: Кръвна захар

В тази зона има малко мастни жлези, заради което рядко се появяват пъпки. Когато това се случи обаче, обикновено се дължи на твърде прилепналите дрехи или високата кръвна захар. Съответно решението е да носиш по-удобни и свободни дрехи и да намалиш захарта.

Зона 8: Хигиена или болести, предавани по полов път

В тази област пъпчиците не са рядко явление. От една страна, това се дължи на високата влажност, употребата на кола маска или бръсненето, а от друга – на брадавици и болести, предавани по полов път (особено ако сърбежът продължи повече от 3-4 дни).

Зона 9 и 10: Чувствителна кожа и алергии

Пъпките на бедрата често са реакция на различните лосиони, душ-гелове, прах за пране и омекотители, които използваш. Пъпките на долната част на краката пък не рядко се дължат на враснали косъмчета заради бръсненето. Решението е да използваш козметични продукти със салицилова или гликолова киселина.

Зона 11 и 12: Нервна и храносмилателна система

Пъпките се появяват основно в тази област заради алергиите, прекомерното изпотяване, не добрата хигиена, тренировките във фитнес залата и триенето в спортните съоръжения, тесните дрехи, тежките раници, реакциите към праховете и омекотителите за пране. Ако всичко това не се отнася до теб, помисли дали консумираш пържени и висококалорични храни и дали не страдаш от безсъние.

Зона 13 и 14: Храносмилателна система

Пъпките в тази зона често са резултат от синтетично и тясно бельо, прекомерно суха кожа, лоша диета и хранителни навици, твърде много газирани напитки и пикантна храна. Така че ако пъпките не отшумят, въпреки овлажняването на кожата, анализирай хранителните си навици.

Следващия път, когато забележиш пъпки в някоя част на тялото си, погледни какво означават и вземи мерки. Все пак не забравяй да се консултираш и с дерматолог.

Източник: Petel.bg
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари