Можем ли да се предпазим от опасни стоки в Temu, Shein и AliExpress?
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 2
Има обективни причини за безпокойство от заливането на потребителите с тези стоки, коментира Габриела Руменова
В последно време все повече потребители се обръщат към онлайн платформи като Temu, Shein и AliExpress заради ниските цени и разнообразието от продукти. Въпреки че тези платформи предоставят удобен и лесен достъп до стоки от цял свят, съществуват сериозни притеснения относно безопасността на продуктите, които се предлагат там.
Проучвания, като последното от Южна Корея, разкриват, че много от стоките, предлагани в тези платформи, съдържат опасни за здравето вещества. В изследването са открити химикали като диоксан, фталати, олово и формалдехид в продукти, продавани в Shein, AliExpress и Temu. Тези вещества могат да предизвикат сериозни здравословни проблеми, включително увреждане на вътрешните органи и хормонални нарушения.
Габриела Руменова, създател на онлайн платформата „Ние потребителите“, коментира в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria, че опасностите от употребата на продукти с неясен произход не трябва да се подценяват. Тя подчерта, че като потребители не винаги можем да бъдем сигурни дали стоките, които купуваме онлайн, отговарят на задължителните европейски стандарти за безопасност. Отговорността за това пада върху производителите и търговците, които трябва да гарантират качеството и безопасността на предлаганите продукти.
Един от основните проблеми е, че продуктите, предлагани на платформите като Temu, Shein и AliExpress, често не преминават задължителни предварителни тестове за безопасност. Европейският съюз трудно може да проследи качеството на тези стоки, особено когато продажбите се осъществяват чрез дигитални платформи. Това създава възможности за разпространение на продукти, които не покриват строгите европейски изисквания за безопасност.
Руменова препоръчва на потребителите да избягват покупките от тези платформи, ако нямат информация за произхода и качеството на продуктите. Вместо това, тя съветва да се пазарува от платформи, базирани в Европейския съюз, където контролът е по-строг и вероятността за покупка на безопасен продукт е по-голяма.
Макар и повечето стоки от тези платформи да идват от Китай, не всички от тях са еднакво опасни. Някои от продуктите се произвеждат в заводи, които спазват изискванията на ЕС, но за съжаление, не можем да бъдем сигурни дали това важи за всяка покупка. Това важи не само за дрехи, но и за други продукти като обувки, електрически уреди и аксесоари, които също могат да представляват сериозен риск за здравето и безопасността на потребителите.
Особено опасни са електрическите уреди, които не преминават през задължителните тестове за безопасност. Поръчката на такива продукти от непроверени доставчици може да доведе до къси съединения, пожари и други сериозни инциденти.
В крайна сметка, потребителите трябва да бъдат особено внимателни при пазаруването от онлайн платформи като Temu, Shein и AliExpress. Въпреки че тези платформи предлагат изгодни цени и разнообразие, рисковете за здравето и безопасността са реални и не трябва да се пренебрегват. Винаги е добре да се информираме за произхода на продуктите, които купуваме, и да предпочитаме проверени и сигурни търговци.
Докладвай този коментар за нередност
×До Moeto ime: В крайна сметка всеки е свободен да излага на риск здравето си, както намери за добре. Тази статия е за разумните, които могат да използват информацията в своя полза.
Докладвай този коментар за нередност
×Moeto ime: В крайна сметка госпожо, искате потребителите да купуват същите боклуци ( със същия произход) но от т.н. бутикови магазини по градовете, но ....... на 20 кратно по-високи цени! Не е ли така? Не е ли поръчкова тази статия?