Министърът на здравеопазването забрани износа на лекарства от ключови групи
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Мерките обхващат инсулини, антибиотици и други важни лекарствени продукти, за да се осигури лечение за българските пациенти
Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед, с която се забранява износът на определени лекарства. Основната цел на тези мерки е да се осигурят достатъчни количества медикаменти за българските пациенти и да се гарантира непрекъснатост на лечението им.
Анализът на наличностите, изготвен от Министерството на здравеопазването в сътрудничество с Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ), регионалните здравни инспекции и други компетентни органи, показва необходимостта от ограничаване на износа. Според данните от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), търсенето на определени лекарствени продукти значително надвишава текущите доставки.
Списъкът с лекарствени продукти, чийто износ е временно забранен, включва:
- 9 продукта от групата „Инсулини и аналози“;
- 2 продукта от групата „Инхибитори на натриево-глюкозния ко-транспортер 2“ (SGLT-2);
- Лекарства от групата „Противовирусни моноклонални антитела“;
- Антибиотици като Amoxicillin, clavulanic acid и Azithromycin.
Заповедта ще бъде в сила от 21 януари до 20 февруари. Решението е взето след изчерпателен преглед на потреблението и наличностите на засегнатите медикаменти, за да се предотврати потенциален недостиг.
Това не е първият случай, в който държавата предприема подобни мерки. Ограничаването на износа цели да предотврати кризисни ситуации в здравеопазването и да осигури необходимото лечение за всички пациенти в България.