Министър Комитова: Акцията в ”Автомагистрали” е заради раздадени 1,5 милиарда лева за АМ Хемус
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
МВР и НАП влязоха на проверка в "Автомагистрали" ЕАД. Акцията е свързана със строителството на магистрала "Хемус".
"Акцията не е изненадваща, от няколко месеца в "Автомагистрали" се извършват проверки. Тя е свързана с разследването на милиард и половина лева, раздадени от предишния изпълнителен директор Стоян Беличев", уточни министърът на регионалното развитие и благоустройството арх. Виолета Комитова в студиото на "България сутрин".
Тя подчерта, че парите са раздадени без обществени поръчки, десетина фирми са взели по десетина милиона.
"През 2020 г. е имало разрешение за 50 км от АМ "Хемус", някои от отсечките още са в процес на придобиване. Възниква въпросът защо през 2020 г. се раздават тези милиарди, като ще започне да се строи след няколко години. Беличев е сключил договор за бъдещо озеленяване на магистралата за 10 млн. лв. Фирмата за храсти се намира в Бургас, получава парите авансово за нещо, което евентуално ще извърши след 5-6 години", припомни министър Комитова.
Участъци 1,2,3 от "Хемус" след Ябланица ще бъдат завършени през 2024 г. 4,5 и 6 служебното правителство ги заварило с подробен устройствен план, започнати са процедури по отчуждаване на терените. А 7,8 и 9 все още нямат сигурно трасе, защото пробното се оказало неподходящо.
ТОЛ системата
"Идеята беше да се обхване с тол такси транспорта и около милиард годишно да влизат в бюджета. За миналата година са събрани 380 млн. лв. По документи 75% от тях са от винетки, а 1/4 идват от тежкотоварни камиони и автобуси, пропорцията трябва да е обратна, защото тежкотоварните камиони нарушават инфраструктурата", заяви министър Комитова пред Bulgaria ON AIR.
Системата обхващала 3 000 км, от 20 000 км пътна мрежа в страната, била е планирана за 16 000 км.
"От 200-300 камери работят 70. Като не работят камерите, не обхващаме преминаващия трафик. Друг проблем са тарифите - един автобус например, който изминава 360 км, плаща по 1 ст. на км, т.е. 3,60 лв. Ние си поставяме амбициозни цели, обмисляме по плавен начин да се разшири обхвата на пътищата, леко да се повишат таксите", подчерта регионалният министър.
И уточни, че не е обсъждано поскъпването на винетките.
Във връзка с протеста на строителни фирми тя уточни, че те не представляват целия бранш.
"Строителните фирми са над 20 000, на протестите идват само няколко. Пир разговорите си с тях установихме, че няма неплатени осигуровки и заплати. Когато аз поисках да се срещна със собствениците на фирмите, те ми изпратиха работници и камиони на жълтите павета. А имаме сложни делови отношения за уреждаме. Основният спор е следният - 20-30 фирми са научени да получават 1,5 млрд. лв. от държавата всяка година. Те са абонирани за тези пари, просто ги получават. Те си ги получавали с министерско постановление на 25 декември - т.е. това са пари от излишъка. НО дали ще има излишък и тази година? Имаме Ковид криза, поскъпване на тока, имаме много по-остри нужди в обществото", допълни арх. Комитова.
Васил Велев: Трябва да се замразят възнагражденията в...
Експерт: Надеждата на хората е към държавния глава
Климатолог: Всички градове, разположени до реки, са...
Хелоуин не се празнува, ако живееш на гробищата
Европейски експерти откриха живак в консервите с риба тон