Миграционната политика на ЕС през 2025 година
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Имиграцията се превърна в основна тема на политическото бойно поле
Европейският съюз планира сериозни промени в миграционната си политика през настоящата 2025 година. Според данни на Агенцията на Европейския съюз за гранична и брегова охрана "Фронтекс", броят на незаконните мигранти, влизащи в Европа, е намалял значително - от 1 милион души през 2015 година до около 220 000 през 2024 година.
Основните промени в европейската миграционна политика включват няколко ключови аспекта, които ще влязат в сила поетапно през следващите месеци.
Ускорени процедури
Според новия пакт за предоставяне на убежище, който влиза в сила през 2026 година, хората, пристигащи на външните граници на ЕС, ще преминават през бърза проверка. При отрицателен резултат ще следва незабавна депортация.
"Европейската комисия ще изготви закон за ускоряване на депортациите", потвърждават от институцията в Брюксел.
Центрове извън ЕС
Шведският министър-председател Улф Кристершон заяви: "ЕС може да представи предложение за създаване на центрове за връщане още през март".
Подобен модел вече се прилага между Италия и Албания, където е договорено първото споразумение, позволяващо на държава извън ЕС да обработва молбите за убежище от името на страна-членка.
Засилен граничен контрол
Дания, Франция, Германия, Италия и Швеция удължиха временните проверки по границите в Шенгенското пространство до края на 2025 година. Очаква се внедряването на системи с изкуствен интелект за засилване на граничния контрол, след като през февруари влиза в сила новият Закон за изкуствения интелект на ЕС.
Хуманитарни опасения
Над 100 неправителствени организации изразяват притеснения относно новите мерки. Според Съвета за бежанците във Великобритания, 2024 година е била най-смъртоносната за мигрантите, опитващи да прекосят Ламанша, с регистрирани 69 смъртни случая.
Правозащитните организации настояват за разширяване на безопасните и законни начини за международна закрила на бежанците.