Международни превозвачи търсят начини да избегнат бавните преминавания през България
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 1
Южните ни съседи планират обходни пътища заради задръстванията у нас
Транспортните фирми от Гърция и Турция обмислят алтернативни маршрути, които да заобиколят България. Причина за това са хроничните задръствания на граничните пунктове, които затрудняват преминаването на тежкотоварни автомобили. Това стана ясно по време на среща на асоциациите за автомобилен транспорт в черноморския регион, където е обсъдено възможното създаване на нов транспортен коридор, заобикалящ нашата страна.
В отговор на тези притеснения, български превозвачи се срещнаха с представители на Министерството на транспорта, предава БНТ. Въпреки проведените разговори, срещата не доведе до конкретни решения, което засили опасенията на местните транспортни компании.
На международната среща на автомобилните превозвачи в Ташкент бяха отправени сериозни критики към България заради продължителните опашки и хаоса на граничните пунктове. Българската браншова камара многократно е сигнализирала за нуждата от по-ефективно управление на товарните потоци, но до момента без резултат. С оглед на това, съседните страни, като Гърция и Турция, активно търсят алтернативен коридор, който да им позволи да заобиколят България, а финалното решение ще зависи от предстоящите преговори.
Според данни на "Гранична полиция", пунктът "Кулата-Промахон" е натоварен с преминаването на около 3500 тежкотоварни автомобила на ден. Въпреки че властите твърдят, че преминаването в пиковите часове отнема около час, шофьорите са на друго мнение и често се оплакват от сериозни закъснения.
"Транспортен хаос няма", уверява старши комисар Стойчо Траянов, заместник-началник на ГКПП "Кулата", като отбелязва, че движението е организирано с три кантара и две ленти за преминаване. Въпреки това, шофьорите на тирове и камиони са по-критични и споделят, че опашките на границите, особено във Видин и Русе, често предизвикват значителни забавяния.
Един от шофьорите, Йордан, подчертава, че без присъединяване на България към Шенгенското пространство, подобрения в транспортния трафик трудно ще се постигнат. "Няма ли Шенген, не може да се оправим", коментира той.
Други шофьори, като Лазар и Алекс, също изразяват съмнения дали съществуващите условия по границите са достатъчно добри, за да избегнат необходимостта от алтернативни маршрути.
Допълнителен фактор, който утежнява ситуацията, е решението на българските власти от август тази година да възстановят дезинфекцията на превозните средства на пунктовете "Капитан Андреево" и "Лесово". Това още повече удължава времето за преминаване на границата, което допринася за нарастващото недоволство сред транспортните компании.
Министърът на транспорта Красимира Стоянова пое ангажимент пред превозвачите да работи по въпроса и да проведе разговори с други ведомства. Целта на тези срещи е да се намерят решения, които да предотвратят заобикалянето на България от международните транспортни компании.
Докладвай този коментар за нередност
×фена на Путин: Ще има да търсят ! Нашата кочина няма избягване. Особено за абитата. Тук си отглеждаме лична мафийка, която се гушка урсула и е подкрепена лично от нея.