Международна научна конференция събра учени от 19 държави в Русе
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 4
Русенският университет бе домакин на престижната научна конференция COMPSYSTECH'24
На 14 юни 2024 година, в зала "Сименс" на Русенския университет беше открита 25-та Международна научна конференция COMPSYSTECH'24. Събитието привлече вниманието на научната общност от целия свят, като в него участваха учени от 19 държави, включително Йордания, Канада, Киргизстан, Турция, Финландия, Мозамбик, Португалия, Грузия, Туркменистан, Казахстан, Нидерландия, Виетнам, Гърция, Румъния, Албания, Великобритания, Словакия, Испания и България.
Организатори и подкрепа
Конференцията беше организирана от Министерството на образованието и науката на Република България, Съюзът по автоматика и информатика „Джон Атанасов" и Русенския университет "Ангел Кънчев". Участниците бяха приветствани от ректора на университета, проф. д-р инж. Пламен Кангалов, който подчерта значимостта и високото ниво на форума.
"Радваме се, че конференцията CompSysTech е вече утвърдена и става все по-популярна в страната и чужбина. Фактът, че днес участват присъствено и онлайн учени от 19 държави, е достатъчно красноречиво доказателство за това," заяви проф. Кангалов в своето приветствие. Той допълни, че докладите, изнесени на конференцията, се публикуват във виртуалната библиотека на Асоциацията по компютри и се индексират от SCOPUS, което подчертава международното признание на събитието.
Приветствия и откриване
Поздравителен адрес беше получен и от Председателя на Съюза по автоматика и информатика „Джон Атанасов" проф. д-р инж. Коста Бошнаков. Конференцията беше открита с музикално изпълнение на флейта от гл. ас. д-р Петя Стефанова, към което се присъедини и роботът Сана със своя танц, добавяйки иновативен и технологичен акцент към събитието.
Научни сесии и отличия
Научните сесии продължиха на 15 юни 2024 година, когато бяха представени 42 доклада от учени от различни държави. Сред участниците в пленарната сесия бяха доц. Канделария Гоя от Университет Ла Лагуна, Испания; доц. Антонио Мендес от Университет на Коимбра, Португалия; и проф. д-р Мая Димитрова от Институт по роботика – БАН.
Най-добрите доклади бяха отличени с кристален приз BEST PAPER. Призовете и грамотите връчиха зам.-ректорът по международно сътрудничество доц. д-р Галина Иванова и проф. д-р Цветомир Василев – председател на програмния комитет на конференцията.
Участие на ученици
По идея на акад. Петър Кендеров, в работата на конференцията всяка година участват и ученици, които са показали определени постижения в областта на компютинга. Два от докладите на ученици от Математическата гимназия „Баба Тонка" бяха отличени с кристален приз BEST PAPER. Ръководител на учениците е г-жа Сюзан Феимова.
Докладвай този коментар за нередност
×Ха-ха-ха: Абе, Белоев от предния коментар, садилото ти ставали вече и можеш ли да го намериш сред треволяка?
Докладвай този коментар за нередност
×Белоев : Тук съм,еба русенки - ти ли си наред ?
Докладвай този коментар за нередност
×русенка: А къде е най-младото професорче в историята на България /Ив. Христов Белоев/? Гордостта на Русе и на баща му
Докладвай този коментар за нередност
×Ехааа : TAKTORSYSTECH'24 трактори, комбайни и редосеялки и хора за един бус събрали и гърмят по медиите. А защо на снимките го няма павликенския селски капацитет, може ли такъв пропуск, без него нищо не може да се случи в семейното феодално владение унивилает. А и синчето младо пруфесурчи го няма, защото скоро ще стане хакадемик като тейко си.