Между 25 и 50% е увеличението на цените на хранителните стоки на едро у нас

1
Вдигането на цените на хранителите стоки е заради поскъпването на енергоносителите и скъпия долар, казаха от Софийска стокова борса
Вдигането на цените на хранителите стоки е заради поскъпването на енергоносителите и скъпия долар, казаха от Софийска стокова борса Снимка: АТА

Вдигането на цените на хранителите стоки е заради поскъпването на енергоносителите и скъпия долар, казаха от Софийска стокова борса

"Апокалиптичните прогнози за борсовите пазари през 2022 година не се оказаха верни - имаше само стъписване заради войната в Украйна. В България не може да имаме проблем с олиото, хляба и с фуражите, защото ние сме производители на тези стоки", каза в Националния пресклуб на БТА Васил Симов, изпълнителен директор на Софийската стокова борса.

"Суровините не поскъпнаха много, вдигането на цените на хранителите стоки е заради поскъпването на енергоносителите и скъпия долар", посочи Васил Симов.

"Прогнозите за световната реколта на зърно са оптимистични. Очаква се събраната през 2022 година пшеница да е над 790 млн. тона и да има повишаване на реколтата през 2023 година. За тази година експертите прогнозират глобалната реколта на царевица да надмине 1,2 млрд. тона", каза още Васил Симов.

През 2022 година на пода на Софийската стокова борса са направени сделки за близо 648 млн. лева, което е с 27 процента повече от 2021 година.

Запазва се тенденцията за търговия на ССБ предимно с индустриални стоки, най-вече с енергоносители, каквато е и световната практика. През миналата година на ССБ е имало сделки за зърно на обща стойност малко над 58,1 млн. лева, за хранителни стоки за над 1,1 млн. лева, а останалата част от оборота е с индустриални стоки.

Увеличението на цените на хранителните стоки на едро в нашата страна през миналата година е в диапазон 25-50 процента, като поскъпването е в пълно съответствие с движението на цените на световните борсови пазари, което означава, че България все повече става неделима част от глобалното пазарно пространство, отчитат от ССБ.

Офертите за слънчогледово олио бяха регулярно в списъците на СББ, но сделки не се сключиха. В началото на 2022 година цената на олиото на борсата в Ротердам беше 1400 долара за тон, Веднага след началото на войната в Украйна цената му рязко скочи до 2350 долара за тон. В края на годината цената му на борсата се успокои до 1280 долара за тон. Тоест на годишна база се отчита намаление от 8 процента, посочиха от ССБ.

Поради затруднения износ цената на слънчогледовото олио в Черноморския регион се покачи рязко през април и май. В Украйна олиото за износ достигна до цени 1950-2000 долара за тон при 1310 долара в началото на 2022 година. В края на миналата година цената на олиото от Украйна падна до ниво 1050 долара за тон.

В България цената на олиото в бутилки от един литър се повишава през 2022 година с 28 процента от 3,50 лева за литър в началото на годината, до 4,47 лева средно през декември, съобщават от ССБ.

През миналата година цената на рафинираната захар се вдига с 8 процента на борсата в Лондон, а нерафинираната захар поскъпна на годишна база със 7 процента на борсата в Ню Йорк. В началото на годината цените бяха съответно 495 долара за тон в Лондон и 415 долара в Ню Йорк и се повишиха съответно до 535 долара и 442 долара в края на 2022 година.

На българския пазар през януари бялата рафинирана захар в пакети от един килограм се продаваше на едро по 1,38 лева, а в края на годината – по 2,13 лева. Това е поскъпване от 54 процента, отчита ССБ.

Оризът в пакети от един килограм се предлагаше на едро у нас на средна цена от 1,89 лева в началото на годината, а през декември цената му стигна 2,40 лева или поскъпване от 27 процента. Брашно тип 500 в началото на годината се предлагаше от мелниците на ССБ на цена от 1 лев за един килограм, а в края на годината офертите са вече за 1,16 лева без ДДС или увеличение с 16 процента.

През миналата година на ССБ се сключиха сделки за горива за почти 504 млн. лева. Цените на горивата следваха неизменно цените на суровия петрол. В началото на годината средната цена на суровия петрол, на база кошница от 15 различни сорта, търгувани в района на Средиземно море, беше 79 долара за барел (един барел е почти 159 литра), а в края на годината цената му беше 85 долара за барел или поскъпване с 8 процента. В началото на войната в Украйна цената на петрола достигна 130 долара за барел и се задържа над 100 долара до началото на септември. Това поскъпване, заедно с високите котировки на долара, са основни причини за увеличението на цените на горивата и на всички други стоки в България, а и по света.

На Софийската стокова борса дизеловото гориво се продаваше в диапазона 1920-2100 лева за хиляда литра, а в края на годината - на нива 2600-2700 лева за хиляда литра, тоест поскъпване от 30 процента.

Цената на бензин А95Н се вдигна на ССБ от 1860-2020 лева за хиляда литра в началото на 2022 година до 2130-2308,33 лева за хиляда литра през декември, което е увеличение с около 15 процента.

Прогнозите на експертите са общото производство на зърнени храни в Евросъюза през 2023 година да възлезе на 282,5 млн. тона, което е с 20,8 млн. тона повече от 2022 година. Очаква се производството на мека пшеница в ЕС да нарасне с 3,44 млн. тона от 125,46 млн. тона до 128,9 млн. тона предвид по-високите очаквани добиви във Франция, Германия, Унгария, Испания, Италия и България. Новата реколта в България се очаква да е с 400 000 тона по-голяма от настоящата, която е 6,32 млн. тона при среден добив 53 тона от хектар.

Котировките "купува" - "продава" за хлебна пшеница в България през декември 2021 година бяха в рамките 530 - 550 лева за тон без ДДС. В месеците май-юни 2022 година котировките достигнаха 730 лева за тон и в края на 2022 г. паднаха до 650 - 680 лева за тон. Търсенето на хлебна пшеница у нас се покачи още в началото на годината със заявката на държавата да купи 121 500 тона хлебна пшеница и 73 000 тона фуражна пшеница. Основно сделките за пшеница се сключиха през октомври – декември на цени 716 - 730 лева за тон.

В началото на 2022 година цената на царевицата на ССБ остана на ниво от края на 2021 година в рамките на 480 - 520 лева за тон без данъци. В края на годината цените бяха вече 530 - 600 лева за тон, което е увеличение с 10 процента.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари

  • Българин
    Да,умствено изостаналият бесарабски травестит мартинчо/вгъзилена много иска да мине за Русенец и Българин,но няма как да му...
  • Българин
    До 106 - Държавата ни България е устроена по руски образец, където личността може да се радва на успех само ако се премести в...
  • До 3
    Кирливият бесарабски клошар дори не е украинец,а най обикновен циганин.Прави се на укропитек защото е наркозависим и трябва...
  • Учуден
    Не съм учуден,че бесарабският пасивен ПеПераст мартинчо/вгъзилена отново се прави на Българин,въпреки че е смрадлив...
  • нда
    само хора с твоето IQ, украинче, не могат да видят истината! Верно си безнадежден случай!