Меглена Плугчиева: Защо Антикорупционната комисия не разследва заема за „Булгартабак“?

1
Докато разследването срещу Румен Гайтански за 150 милиона лева заем продължава, другият заем за „Булгартабак“ остава необяснимо игнориран
Докато разследването срещу Румен Гайтански за 150 милиона лева заем продължава, другият заем за „Булгартабак“ остава необяснимо игнориран Снимка: bTV

Докато разследването срещу Румен Гайтански за 150 милиона лева заем продължава, другият заем за „Булгартабак“ остава необяснимо игнориран

Разследването на заема от 150 милиона лева, отпуснат на Румен Гайтански - Вълка от Българската банка за развитие, предизвика значително обществено внимание в последните дни. Проведени бяха акции на Антикорупционната комисия, прокуратурата и Главната дирекция за борба с организираната престъпност (ГДБОП), като резултатът беше обиски на офиси и жилища на бизнесмена. Вчера, на 15 август, трима души бяха привлечени като обвиняеми във връзка със заема.

Въпреки това, обществото и анализаторите се питат защо този заем се разследва, докато друг, отпуснат също на Румен Гайтански за покупката на „Булгартабак“, остава извън фокуса на разследващите органи. Въпросът за двойния стандарт в правосъдието отново изплува на повърхността, както и подозренията за партийни и лични интереси в тези действия.

Бившият вицепремиер Меглена Плугчиева коментира в предаването „Тази сутрин“ по bTV, че парламентът и правосъдната система са резултат от обществото, което с гласуването си изпраща там определени хора. Тя отбеляза, че това води до осакатяване на Конституцията и мултиплициране на проблемите, като посочи случая с „наши“ хора в различни позиции, които действат в интерес на определени партийни кръгове.

„Защо 5 години по-късно търсим отговори по този случай? Сигналът беше подаден от банката през 2021 година, но разследването беше преустановено и след това върнато при същия прокурор, който го беше спрял“, каза Плугчиева. Тя добави, че това е пореден пример за проблемите в системата и необходимостта от промяна в обществото, което изглежда се е примирило с посредствеността и корупцията.

Освен това, случаят с „Булгартабак“ подчертава и друг важен въпрос – този за безнаказаността и проточването на делата във времето. Въпреки обществената значимост на случая, прокуратурата изглежда не бърза да отговори на въпросите, които обществото поставя. Според Плугчиева, това отново води до същността на проблема – какви хора обществото изпраща в парламента и как тези хора, от своя страна, формират политиката на страната.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари