Медицинските сестри с право да практикуват без доктор
- Редактор: Антония Петрова
- Коментари: 0
Медицинските сестри с бакалавърска степен вече ще имат право да практикуват сами без да са закрепостени към лекар.
Дава им се право още да определят самостоятелно от какви здравни грижи има пациента и да планират детайли от лечението му, които са в тяхната компетентност, например кога да му бъде сменена превръзката, пише "Монитор".
Това предвижда проект за изменение и допълнение на Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалностите медицинска сестра и акушерка.
Те ще могат да оказват незабавна помощ на пострадали при бедствия, катастрофи и аварии предвижда още проектът. Медсестрите сега нямат право да слагат инжекции, поставят и свалят катетдри и системи за венозни вливания, както и всичко друго, за което за учили, ако не са в екип в лекар.
Това право им бе отнето преди близо двадесет години, когато бяха разформировани сестринските патронажи, поликлиниките, а участъковите лекари станаха джипита.
Предвиждаме и възстановяването на сестринските патронажи за самотно живеещи възрастни хора, изписани след операция или тежко заболяване, малки деца, каза „Монитор” заместник – здравният министър д-р Бойко Пенков.
Тази възможност засега не е залегнала в проекта на наредбата, тъй като от следващата седмица Министерството на здравеопазването започва обсъждането й с Националното сдружение на общините, каза още той. Идеята на МЗ е общините за поемат издръжката на тези структури така, както беше в миналото.
Една патронажна сестра може да свърши изключително много и добра работа. Например, тя може да проследи по-добре дали психично болния си пие лекарствата от неговите близките и дали състоянието му не започва да се обостря и е време да отиде на лекар, коментира заместник-министър Пенков.
Като положителен пример той посочи пилотния проект на БЧК във Врачанска област, където действа експериментално сестрински патронаж в няколко общини, а медсестрите разполагат с медицински пунктове, в които има и лекари.
Основно обаче, те се грижат по домовете за самотно живеещи възрастни хора. Като повече от положително оцени възстановяването на сестринските патронажи Милка Василева – председател на Българската асоциация на специалистите по здравни грижи.
Така медицинските сестри ще разтоварят много лекарите и ще са от ще по-голяма помощ на здравната ни система, каза тя и припомни, че към момента те са 26 000. Проектонаредбата предвижда още фелдшерите вече да се наричат лекарски асистенти.
Промяната няма да измени нищо в дейността им, но се налага, тъй като професията „фелдшер” в Европейския съюз е непозната и те не могат да работят там.
Италиански инвеститор загуби завода си за 7 милиона евро в...
Пребитият служител в столичен мол е във ВМА с мозъчно...
Людмила Елкова: И чужди, и български фирми се изнасят от...
Единственият медицински хеликоптер у нас не може да стигне...
Пребитият служител в столичен мол е във ВМА с мозъчно...