Мая Манолова: Депутатите не искат да носят отговорност, а просто да са в парламента
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Ако смятаха партиите да направят правителство, ГЕРБ нямаше да си назначат „сватовници“ като на селска сватба и да ходят да уговарят „срамежливата мома“, казва тя
Служебното правителство се отказва от внасяне на проектобюджет за 2023 година въпреки вариантите, които направи. Вместо това служебната власт ще предложи да се удължи срокът на действие на тазгодишния бюджет и при него да се работи още няколко месеца от следващата година. Какво се случва в парламента? Пред ФАКТИ говори лидерът на „Изправи се България“ Мая Манолова.
- Г-жо Манолова, как гледате на процесите, които се случват в парламента. Три дни избираме председател на Народното събрание?
- Очевидно е, че избраните депутати не искат да носят отговорност. Те искат просто да са в парламента, но без да носят отговорност за кризите, за инфлацията, за доходите. Като погледнем и какви са първите проекти за решения, които са внесени, те са много далеч от проблемите на хората. За уж „социалната“ партия БСП най-важни са хартиените бюлетини. За ГЕРБ най-важно е облагането с нови данъци и мита на руския петрол. За ДБ най-важен е износът на оръжие и темата „Украйна“. Вижданията на депутатите са много различни от очакванията на хората, а хората искат едно – веднага депутатите да се захванат на работа да решават проблемите им. Нали така обещаха партиите по време на предизборната кампания.
- Вярвате ли, че партиите, които направиха Вежди Рашидов председател на парламента, може да сглобят и мнозинство…
- Такава коалиция ще ексхумира статуквото.
Правителство, излъчено от такава коалиция, ще е реванш на статуквото срещу надеждите на хората за промяна.
Не че другата коалиция насреща – визирам ПП и ДБ, е на промяната. Тя е по-скоро коалиция на войната, която е способна да тласка България към война. А Нинова е съгласна да участва, в която и да е от коалициите, стига да ѝ бъде гарантирано място във властта. Така тя ще може да трудоустрои партийната номенклатура, която ще я държи на власт в партията. А и „генералското“ поведение на Янев, който е готов с всички и на всяка цена …
- При тези разногласия в парламента, при тази открита конфронтация, вероятността за кабинет според вас е…
- Вижте, ако искаха партиите да направят правителство, ГЕРБ, като първа политическа сила, нямаше да си назначат „сватовници“ като на селска сватба и да ходят да уговарят „срамежливата мома“.
- И така стигаме до ролята на служебния кабинет и президента Румен Радев. Какво да очаква-ме от тях още…
- Служебното правителство показа, че може да е моторът, който да вади България от плитчините на кризите. На този фон, говоря и за добрите решения в енергетиката – публичните и прозрачни търгове на газ, които свалиха цената, някак ми е необясним отказът на служебния финансов министър да внесе бюджет за 2023 година. Задължение на всяко правителство – без значение дали е редовно, или служебно, е да внесе бюджет до края на октомври. На прага на няколко кризи, на прага на галопираща инфлация, на поскъпване на живота, на енергийна криза, намаляване на доходите на хората, на фона на страховете как ще се плащат сметките си през зимата, да откажеш да внесеш бюджет… Не го разбирам.
В бюджета трябва да е заложено незабавно увеличение на заплатите и доходите в публичния сектор, преизчисление на пенсиите, достатъчна подкрепа на енергийно бедните.
А да не внесеш бюджет, това е необяснимо поведение. Много се надявам, че изявлението на финансовия министър ще бъде коригирано от служебния премиер Гълъб Донев. Сега е моментът за смели действия в подкрепа на българите. Да избягаш от внасянето на бюджет, с който ще гарантираш, че хората ще са на топло и светло през зимата, е безотговорно. Очаквам ревизия на изявлението на финансовия министър, така че да имаме бюджет за следващата година. Като цяло, служебният кабинет се вслушва в препоръки - например ние, от “Изправи се България“, още от предния парламент водим битка срещу намерението на четворната коалиция да бъдат въведени две тарифи на тока. Вслуша се служебният енергиен министър, а това е добра крачка. Но към това трябва да се добавят и други смели решения. Давам и друг пример, за който ние настояваме. Връщането на училищата, болниците и общините на регулирания пазар за електроенергия. Най-накрая трябва да дефинираме какво е „енергийно беден“. Нека всички, които плащат по-вече от 10% от доходите си за електроенергия, да получат сериозни компенсации от държавата за сметките си.
- Преди дни отново повдигнахте темата за изгарянето на боклук у нас. Бяхте във Варна… Какво се случва там?
- Само в района на Девня се планира изграждането на 4 подобни инсталации за изгаряне на боклуци. Останалите проекти, редом с този на Солвей соди, са нова инсталация в Девня цимент, проектът за нови мощности към инсинератора в Девня и предложения завод за горене на боклук в с. Падина. „Изправи се България“ не сме против да се въведат екологично чисти технологии, които да спестят въглеродни емисии в атмосферата, но точно изгарянето на отпадъци не е решението, щадящо околната среда. Природата е най-голямото богатство на страната ни. Инсталацията, която Солвей соди планират да изградят, е с капацитет от 350 хил. тона RDF от отпадъци годишно, което е два пъти по-мащабен проект от намерението на кмета на София за завод за горене на боклук. Цялата област Варна произвежда под 70 хил. тона RDF на година, отделно за циментовия завод се внасят още 60 хил. тона на година. Т.е. няма свободна местна суровина. На практика всичко, което ще се гори от нови инсталации, ще е внос.
- Откъде…
- Най-вече ЕС, но и от Великобритания, и от целия свят. Щом е толкова екологично чисто и безпроблемно горенето на боклук, защо не си го горят в страните, а го пращат да го горим в България? Това е бизнес за милиони, но защо да е за сметка на българската природа. Ние ежемесечно показваме хилядите бали боклук на пристанището Варна-запад, предназначени за горене. Има и други начини за декарбонизация и за спестяването на разходите на дружествата за въглеродни емисии. Няма нужда да се правят нови инсталации. Да, това е изключително печеливша икономическа дейност. Няма никакво съмнение, че тези, които искат да изграждат нови мощности, ще печелят милиони. Ние просто няма да позволим това да е за сметка на здравето на българите и нашата красива държава да се превръща в бунището на Европа.