Масово недоволство срещу спиране на влакове в Северна България

1
Кметове алармират за нередности при отчитането на пътникопотока
Кметове алармират за нередности при отчитането на пътникопотока Снимка: БНТ

Кметове алармират за нередности при отчитането на пътникопотока

Предложението на ръководството на "Български държавни железници" (БДЖ) за прекратяване на влаковите превози по линията Добрич - Кардам от 2025 година предизвика силно обществено недоволство в Северна България. Община Генерал Тошево, която е десета по големина в страната с 42 населени места, организира подписка срещу планираните промени в транспортната схема.

За местното население влакът се явява единствената директна връзка с големите градове, тъй като автобусният транспорт обслужва само маршрута до областния център Добрич.

Жителите на региона изразяват категорично несъгласие с предложените промени. "Един влак върви и да нямаме връзка! Не е добре. Просто и навсякъде е занемарено – и гари и какво е това, не знам", сподели Варвара Костова.

Железопътният транспорт се предпочита от младото поколение заради достъпните цени и удобството на спалните вагони при по-дълги пътувания. "Аз съм го ползвал лично. Това е връзка все пак с Добрич и с Варна. Ако падне влакът, пада и връзката ни с града", заяви Стоян Колев.

Общинското ръководство настоява за държавна подкрепа

Кметът на община Генерал Тошево Валентин Димитров подчерта важността на държавната подкрепа: "Тук е и ролята на държавата. Тя трябва да дотира този транспорт, за да осигури нужната връзка на нашата община с останалата част на България. И разбира се жп гарата и жп линията имат специално място за жителите на община Генерал Тошево, тъй като благодарение на тази ЖП линия градът се е развил".

Съмнения за непълно отчитане на пътникопотока

Кметът на село Кардам Георги Събев постави под въпрос достоверността на данните за пътникопотока: "Навремето имаше билетна каса в гарата, но съкращавайки персонала в годините, касата затвори. Повече от 10 години билетите се продават във влака от кондуктори. В много от случаите са споделяли хора, пътуващи във влака, че не се дават билети, а се вземат парите 'по предназначение' в джоба".

Техническо състояние и експлоатационни разходи

Според Георги Събев, подмяната на модерните мотриси със стари дизелови локомотиви преди три години е довела до значително увеличение на експлоатационните разходи: "Харчи 250 литра на час. Къде ще го сравним с една мотриска, която 20 - 25 литра харчи на час – това е 10 пъти повече".

Валентин Димитров допълни, че "В момента влакът се движи с 30 - 40 километра и повече от 25 - 30 години не е осъществяван основен ремонт, с което най-малко да си намалят и да си оптимизират разходите".

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари