Мариана Кукушева: Българският хляб се произвежда от българска пшеница
- Редактор: Виктория Христова
- Коментари: 1
Кукушева обясни, че не се използва украинска пшеница, защото когато една продукция не отговаря на фитосанитарните условия, тя става рискова за преработвателя
"Българският хляб се произвежда от българска пшеница", това заяви в ефира на БНТ председателят на УС на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева. Тя подчерта, че не се използва украинска пшеница, защото когато една продукция не отговаря на фитосанитарните условия, тя става рискова за преработвателя, защото е възможно да се зарази цялата среда в предприятието. А да се изчисти то от микроорганозмите е толкова трудно и скъпо, че е по-изгодно да се бутне сградата.
"Внос на украинско брашно в България няма и внос на украинска пшеница за хлебопроизводствени цели също няма", заяви тя.
"Ако има повишаване на цената на хляба, то би било следствие на повишаване на цената на труда", каза още Кукушева. Тя изтъкна, че нулевият ДДС на брашното не означава замразяване на цената.
Мариана Кукушева уточни, че ако до преди месец се е внасяла украинска пшеница, тя се е ползвала основно за фуражи, защото украинските продукти не отговарят на нашите изисквания за фитосанитарен контрол. И посочи, че в момента България има излишък от 1 200 000 тона пшеница, която миналата година по това време е била с два пъти по-висока цена.
"Днес вече е с ниска цена, няма търсене, защото се отвориха коридорите към един огромен пазар, който беше наш пазар - това е турският и арабският пазар, и колегите с реколта 2022, която не е реализирана, трупат огромни загуби, защото съхранението е свързано с енергийни разходи", поясни Кукушева.
Тя подчерта, че този проблем може да бъде решен в диалог с изпълнителната власт. Уточни, че силозите на мелниците са пълни още от август, септември до жътва 2023 година.
"Ние купихме пшеница на много по-високи цени, но това е борсова суровина", заяви тя.
Според зърнопроизводители, обаче, у нас няма механизъм, който да следи каква стока влиза в страната от ЕС.
Радостина Жекова от Добруджанския съюз на зърнопроизводителите заяви, че това, което притеснява българските зърнопроизводители и част от европейските, е вносът, който влиза в Европейския съюз. Тя потвърди, че в България има стока в складовете.
„Като се внесе стока от Украйна или трети страни, стоката остава в България, не стига до страните, които имат нужда и това определено води до сътресения на пазара“, каза Жекова.
Българските земеделци настояват да имат яснота какво влиза в страната, къде се съхранява, как се преработва и как излиза от България. По думите на Жекова българската държава няма механизъм, по който да следи каква е стоката, която влиза у нас. Разчита се на анализи, които са направени в други държави.
Докладвай този коментар за нередност
×...: ЛЪЖИ ! МРЪСНА МАФИОТСКА СГАН. СИЛОЗИТЕ С БЪЛГАРСКА ПШЕНИЦА СА ПЪЛНИ НА ДВЕ ТРЕТИ. С КАКВО СЕ Е ХРАНИЛА СТРАНАТА ДОСЕГА, С ТРИЦИ ? ДОЛНИ БОКЛУЦИ ! ХЛЯБЪТ Е ПОД ВСЯКАКВА КРИТИКА ТРОШЛИВА ЛЕПКАВА ПОМИЯ.