Людмил Рангелов: Редица институции са запушени в момента
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
ВСС няма законова пречка да избере нов главен прокурор, смята адвокатът
В предстоящите месеци в България предстоят ключови събития, свързани със съдебната система, които ще имат значително влияние върху функционирането на правосъдието в страната. Един от най-важните въпроси на дневен ред е изборът на нов главен прокурор, процес, който се очаква да бъде сложен и обвързан с множество правни и политически нюанси.
Според адвокат Людмил Рангелов, който се изказа в студиото на "Денят ON AIR", настоящият състав на Висшия съдебен съвет (ВСС) има конституционно право да избере нов главен прокурор, въпреки изтеклия си мандат. "Няма конституционна или законова пречка сегашният Висш съдебен съвет да избере нов главен прокурор, да открие процедурата по избор и да го избере. Няма да е морално, няма да е красиво, но според мен е в съответствие с Конституцията и Закона за съдебната власт," отбеляза адвокатът.
Законопроектът, ограничаващ правомощията на ВСС
Основната пречка, която стои пред възможността ВСС да избере нов главен прокурор, е предложен законопроект, който цели да ограничи правомощията на съвета с изтекъл мандат да извършва такива действия. Въпреки това, Рангелов смята, че предложената норма не е достатъчно прецизна и не отразява реалността на конституционното право на ВСС. "Не ми изглежда много прецизно изработена норма, защото това правомощие е уредено в Конституцията на ВСС и там няма условие дали е с изтекъл мандат или не," поясни той.
Политическа нестабилност и правна несигурност
Въпреки правото на ВСС да избере нов главен прокурор, адвокат Рангелов подчерта, че такова действие би изисквало значителна смелост и, в същото време, известна доза "нахалство". Това се дължи на нестабилната политическа обстановка в страната, която създава предизвикателства за дългосрочни назначения като този на главния прокурор.
Според него, политическата ситуация в България е толкова нестабилна, че изборът на нов главен прокурор може да се проточи с години, ако настоящата динамика продължи. В допълнение, други ключови институции като Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) също са изправени пред важни промени, което допълнително задълбочава правната несигурност в страната.
Изборът на нов главен прокурор остава една от най-важните задачи пред Висшия съдебен съвет, въпреки многобройните правни и политически предизвикателства. Дебатите около правомощията на ВСС, както и законопроектите, които се стремят да ги ограничат, създават допълнителна сложност в процеса. Въпреки всичко, адвокат Людмил Рангелов е на мнение, че няма конституционни пречки настоящият състав на ВСС да осъществи тази задача, въпреки възможните морални и етични противоречия.