Любомир Кючуков: Украйна и Русия не са готови за капитулация - влизаме в продължителна война
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Бившият зам.-министър на външните работи смята, че вече се говори за война до победа
"Преговорите между Украйна и Русия вече протичат с много слаб интензитет. Има решимост проблемите да се решават на бойното поле, а след това да се търси решение на политическите въпроси. При всички положения войната ще завърши с политическо споразумение. В момента трудно може да се говори за капитулация на някоя от двете страни. Влизаме в продължителна война", това каза в "Денят на живо" по NOVA бившият зам.-министър на външните работи Любомир Кючуков.
Според него вече се говори за война до победа, но въпросът е какво означава победа и как се стига до нея, каква ще е цената.
"Смяната на подхода бе аргументирана с това, че Русия трябва да плати цялата цена за своята агресия", допълни Кючуков.
Той изрази опасения, че Мариупол няма да бъде единствената точка, където ще се водят бойни действия, като жертва може да стане и Одеса.
"Самият факт, че говорим за ядрени оръжия показва колко сме на ръба на глобален конфликт", коментира още бившият зам.-министър на външните работи.
Относно интерпретациите на днешната дата, Ден на Европа и Ден на победат, той заяви, че това е очаквано и е от дълго време. А руският президент Владимир Путин не е казал, че обявява война, нито е заявил победа.
"Датата беше просто отбелязана като елемент от допълнително повтаряне на аргументите за започването на военни действия в Украйна", отбеляза Кючуков.
За решението на ЕС за внос на петрол от Русия и последствията за България той смята, че ако нашата позиция е ясна и аргументирана, ЕС ще се съгласи да ни позволи отсрочка.
По проблемът със Северна Македония и пътят ѝ към ЕС чрез диалогът с България Любомир Кючуков е убеден, че не е добре за една държава, когато се говори, че премиерът и външният министър водят различни политики.
"Няма особени изгледи проблемът да се реши до края на юни. Проблемите надминаха етапа, когато можеха да се решат чрез лидерски изявления или съгласие в рамките на ЕС. Нужна е двустранна договореност между двете страни, това може да стане само с политически преговори, не в рамката на историческата комисия", каза още Кючуков.