Любомир Каримански: Политиците да внимават с бюджетния дефицит
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Данните към края на 2022-а не са чак толкова песимистични по отношение на икономиката, заяви финансовият експерт
"2022-а беше изпълнена с различни геополитически кризи, както и вътрешнополитически и икономически такива. Въпреки това данните към края на 2022-а не са чак толкова песимистични по отношение на икономиката, тъй като бяха предвидени много мерки за компенсиране на бизнеса. Това каза Любомир Каримански, съветник на служебния финансов министър пред БНТ.
Като цяло трябва да отбележим, че през 2022-а, ако дефицитът на начислена основа е около 2.9% от БВП, то трябва да бъде съобразено с няколко важни характеристики. Първата е, че през 2022-а ние ползвахме еднократни разходи от държавните енергийни дружества, които не са гласувани в Закона за държавния бюджет за 2023 г".
Затова, по думите на Каримански, е необходимо да има редовно правителство, за да гласува, ако евентуално реши, еднократни приходи за 2023 г.
"Тези еднократни приходи не може да ги очакваме следващата година, т.е. това ще бъде намаление на възможността да се субсидират фирми, които имат нужда от енергийно подпомагане, за сметка на тези, които имат излишъци", каза той.
"През 2022-а спекулациите и жонглирането от страна на политиците с дефицита трябва да бъде много премерено, предупреди той. И трябва да внимават, когато използват какъв и колко нисък е дефицитът. Той е нисък благодарение на еднократните разходи и на това, че всички средства от ЕС по Плана за възстановяване и устойчивост не са похарчени за 2022-а", подчерта Каримански.
"Ако ние направим реформите през 2023 и има инвестиционна програма, която е необходима за икономиката, за да може да очакваме по-висока минимална работна заплата, е необходимо да инвестираме европейските средства през 2023 г"., каза още той.