Лекар алармира: Пред епидемия от морбили сме!
- Редактор: Симона Георгиева
- Коментари: 0
В предепидемична обстановка сме по отношение на морбили.
Това заяви националният консултант по микробиология и директор на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев по време на здравен семинар в Боровец.
Съмнение за морбили при двама души от Великотърновско са имали лекари. Изследванията обаче са показали, че те не са заразени с опасната шарка.
73-ма човека към момента в Пловдивско са с морбили, припомни доц. Андрей Галев – национален консултант по епидемиология на имунизационните заболявания, председател на Българското дружество по превантивна медицина и лекар във ВМА, пише Монитор.
Двадесет и четирима от инфектираните там са бебета до една годинка, 22-ма са деца от 1 до 4 годинки, 5 – от 5 до 9 г., 2 са тийнейджъри от 15 до 19 г., 4-има са млади хора 20 до 26 г., а други 4-ма – от 29 до 34 г., един е на 45 години, един на 55 години. Щамът е пренесен от Румъния.
"Причините при децата са, че майките не са ваксинирани", подчерта доц. Галев.
Епидемията от морбили в България през 2009-2010 г. е най-тежката в Европа. Тогава заболяха над 24 000 души, а 24-ма починаха. С това нашата страна се оказа, че е водеща в този период по епидемия, 74% от инфекциите за цяла Европа бяха отчетени у нас. Това заяви проф. Татяна Червенякова – национален консултант по инфекциозни болести и директор на Специализираната болница по инфекциозни заболявания в София.
По думите й обаче, варицелата също не е за подценяване. След острите респираторни заболявания тя е най-разпространената болест. Ваксината срещу нея у нас не е регистрираната, бългаските деца не се имунизират.
По думите на инфекционисти, дори родителите да искат да я внесат в България от съседните страни, за д я сложат на децата си, не могат да го направят, тъй като лекарите отказват да бият инжекцията, тъй като тя няма регистрация за употреба в нашата страна.
Юристи от сферата на медицинското право припомниха, че за да стане това, още поне две друга държави в ЕС трябва да направят пререгистрации на своите ваксини срещу варицела. Това, от своя страна, би им създало административни грижи. Юристите отчетоха като пропуск нерегистрирането на ваксината на медицинските ни власти в периода преди приемането на България в ЕС, когато процедурата е била много по-лесна.
Затова, единственият начин родителите да опазят децата си от варицела към момента, е да ги водят на „ваксинна” екскурзия в чужбина, където да им бъде поставена инжекцията.
При нелекуване или неадекватно лекуване на това заболяване, то може да доведе до пневмонии, церебелит, който засяга централната нервна система, както и менингити и менингоенцефалити, каза още проф. Татяна Червенякова. Тя беше категорична, че регистрация на ваксината срещу варицела трябва да бъде направена и в България, за да бъдат защитени и българските децата от този вид шарка.
НАТО: Руските ракети със среден обсег няма да променят...
НАТО: Руските ракети със среден обсег няма да променят...
Екзекутираха мъж за убийството на жена през 1994 година
НАТО: Руските ракети със среден обсег няма да променят...
НАТО: Руските ракети със среден обсег няма да променят...