Лъчезар Иванов осъди журналисти за твърденията на интервюиран бизнесмен
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1
Димитър Стоянов и Ангел Алексиев поеха отговорност за думите на бизнесмен, твърдящ, че Иванов е извършил неправомерни действия с акции, предоставени му като консултант на американска компания
Софийският районен съд (СРС) постанови решение, според което журналистите Димитър Стоянов и Ангел Алексиев от разследващия сайт BIRD са осъдени да заплатят 3000 лева обезщетение на депутата от ГЕРБ Лъчезар Иванов. Поводът за делото е публикация от 2021 година, в която е включено интервю с бизнесмен, твърдящ, че Иванов е извършил неправомерни действия с акции, предоставени му като консултант на американска компания, информира "Свободна Европа".
Решението на съда и реакциите
Решението на съда е оспорвано от Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ), която го определя като „опасна съдебна практика“. Според АЕЖ, присъдата създава прецедент, който може да ограничи свободата на словото и да води до автоцензура сред журналистите. Те изразяват опасения, че журналисти могат да се въздържат от интервюта и публикуване на материали, ако се опасяват от съдебни последствия за изказванията на интервюираните.
В публикацията от август 2021 година, озаглавена „Помощ или подкуп? Какво се крие зад акциите на Лъчезар Иванов, разследвани от прокуратурата?“, двамата автори представят твърденията на бизнесмен, който смята, че продажбата на акции от страна на Иванов представлява „подкуп“. Въпреки че тези твърдения са ясно посочени като изказвания на интервюирания, съдът реши, че авторите носят отговорност за тяхната достоверност.
Европейският контекст и реакцията на медиите
АЕЖ цитира и решение на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ), според което наказването на журналисти за разпространение на изявления, направени от други лица, е в противоречие със свободата на словото и правото на пресата да обсъжда въпроси от обществен интерес. Те подчертават, че настоящото решение на СРС влиза в конфликт с европейската съдебна практика и изразяват загриженост, че това може да доведе до ограничаване на разследващата журналистика в България.
Нарастващите заплахи срещу свободата на медиите
Случаят с BIRD и Иванов не е изолиран. В България се наблюдава нарастване на случаите на стратегически дела (SLAPP дела) срещу журналисти и медии, които целят да заглушат критичните гласове. През април 2024 г., министърът на вътрешните работи Калин Стоянов заведе дело за клевета на стойност 65 хиляди лева срещу Димитър Стоянов и Атанас Чобанов от BIRD, свързано с техни разследвания за корупция.
През 2023 г. застрахователната компания „Лев Инс“ заведе иск за 1 милион лева срещу „Медиапул“ заради публикация, която цитира стенограма на Министерския съвет. Тези случаи подчертават нуждата от по-сериозна защита на свободата на словото и медиите в България.
Докладвай този коментар за нередност
×Свобода на словото -: друг път.Та това е любимецът на Б.Б. А журналистите да духат таратора. Нищо, че АЕ Ж и Европейският съд казват обратното. За което й изнася на властта, веднага се съгласява, за други неща се прави на глуха.