"Кралят на фалшификатите": С какво се занимава днес най-прочутият измамник в Германия

1
Точно преди десет години около него се разгоря един от най-големите скандали, свързани с фалшифицирането на художествени произведения
Точно преди десет години около него се разгоря един от най-големите скандали, свързани с фалшифицирането на художествени произведения

В Германия го наричат „краля на фалшификатите". Преди 10 години Волфганг Белтраки, който дълго време успешна успяваше да мами най-известните аукционни къщи, беше разобличен и осъден. С какво се занимава той днес?

Само за три години в затвора натрупахме доста добър капитал", споделя пред агенция ДПА Волфганг Белтраки, един най-известните измамници в Германия, цитиран от Deutsche Welle. Точно преди десет години около него се разгоря един от най-големите скандали, свързани с фалшифицирането на художествени произведения в Германия. Той е обвинен в подправянето на най-малко 50 платна на знаменити художници.

Белтраки, който е син на църковен художник, макар да няма художествено образование, дълги години успешно рисува картини „в стила" на скъпоструващи майстори на класическия модернизъм, представяйки ги за неизвестни оригинали. Изкуствоведите не изпитвали никакви съмнения и картините се продавали във водещите световни аукционни къщи, даже музеи ги купували. Белтраки и съпругата му Хеленe са разкрити едва през 2010 година.

На 21 октомври 2011 година съдът в Кьолн осъди Белтраки на шест години затвор с възможността да излежи срока при свободен режим, а Хелене получава 4-годишна присъда. Семейството излиза от съда със седем евро в джоба - без жилище, без телефон, без банкова сметка, без кола, но пък със задължения от 20 милиона евро. „Насочете таланта си към легалния бизнес", ги съветва съдията. Покрай скандала Белтраки става медийна звезда. Още докато е в затвора дава интервюта, участва в документални филми и написва две книги. Но какво прави днес?

„Спасителят на света" в стила на Ван Гог

Белтраки излиза от затвора предсрочно - през 2015 година. И както изглежда, се е отказал от старите си занимания. Живее в Швейцария и благодарение на своя талант и на своята продуктивност печели по честен път не по-малко, отколкото преди в ролята си на измамник. Днес създава собствени произведения на изкуството и нови интерпретации на стари шедьоври в ателието си, което гледа към езерото Люцерн.

Актуалният му проект е „Спасителят на света", приписван на Леонардо да Винчи. През 2017 година картината е продадена от руския милиардер Риболовлев за 450 милиона долара - рекордна цена в историята на аукционите за живопис. Волфганг Белтраки рисува същия сюжет в стила на Ван Гог, Салвадор Дали или Анди Уорхол. И се грижи да защити надеждно творбите си от фалшификации - с помощта на система от уникални NFT (незаменяем тоукън). 

70-годишният Белтраки не е станал по-малко самоуверен. „Днес съм един от най-скъпите художници в Европа. Някои от творбите са ми по-скъпи от тези на Базелиц. Само Герхард Рихтер ме бие на цени." Картините на Рихтер се продават на търговете за милиони. А самият Белтраки дели творчеството си на периодите от „предишния и новия живот".

Животът след „нечуваната измама"

Новите му картини могат да бъдат видяни в баварското селце Унтерамергау, в галерията на предприемача и колекционер Кристиан Цот. Никой друг в Германия не излага Белтраки. „Той няма как да бъде реабилитиран - при положение, че така и не е разкрил голяма част от своите фалшификати. Белтраки извърши нечувана измама", казва пред ДПА Биргит Мария Щурм, ръководителка на Федералния съюз на германските галеристи.

Ателието в Люцерн на някогашния изпечен мошеник

Ателието в Люцерн на някогашния изпечен мошеник

Самият бивш фалшификатор не крие: „От време на време виждам картините си, включително в музеи". Но няма никакво намерение да ги разкрива. „Защо да го правя? Картините са истински. Те имат експертна оценка, включени са в каталозите", казва Белтраки невъзмутимо.

Днес той рисува по 20-50 картини годишно, към които колекционерите проявяват голям интерес. Търсени са и произведенията от „предишния му живот". По думите на Белтраки, за 40 години той е „създал" 300 произведения на изкуството на повече от 100 майстори. За постигането на „автентичност" са били използвани стари платна и се подправяли етикетите на гърба на картините. Белтраки в крайна сметка е разкрит чрез използването на бял титанов пигмент в картина от 1914 година, когато такъв пигмент просто не е съществувал.

Живот в жанра на комедията

Сега Белтраки възнамерява да заснеме комедия за живота си. Предложили са му го няколко големи американски филмови компании и даже Netflix. В крайна сметка по филма ще работят германският продуцент Томас Шюли, участвал в снимките на филма „Името на розата", и белгийският режисьор Жако ван Дормал, автор на комедията „Най-новият завет". Новият филм най-вероятно ще бъде коктейл от любовна история, криминален сюжет и сатира. „Няма как да се гледа сериозно на съвременния пазар на изкуство. Който го прави, трябва да се е побъркал", твърди Белтраки.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Снощи звъня на милото и вдига жена му. Трябваше да импровизирам. Едвам я навих да се прехвърли на Виваком.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари