КПК разследва Румен Гайтански-Вълка за държавен кредит от близо 150 милиона лева
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Част от заема от ББР са отишли към ТЕЦ-Варна, чийто съсобственик е почетният председател на ДПС Ахмед Доган
Комисията за противодействие на корупцията (КПК) разяснява текущото разследване по случай, свързан с предоставен от Българската банка за развитие (ББР) кредит на стойност 148.5 милиона лева на „Роудуей кънстракшън“ АД през 2019 година. Разследването се съсредоточава върху възможни злоупотреби от длъжностни лица в ББР, както и предполагаеми измами, свързани с обезпечаването на кредита.
Основни аспекти на разследването
През юни 2019 година „Роудуей кънстракшън“ АД получава значителен кредит от ББР, обезпечен с договор за доставка на инертни материали, сключен с „Пътстройинженеринг“ АД. Основен акционер в „Пътстройинженеринг“ е „Биомайнинг“ АД, като според събраните данни, и трите компании се управляват от един и същ български гражданин, известен с инициала Р.Г.
Особен интерес представлява фактът, че договорът, използван като обезпечение за кредита, е бил прекратен само седмица след подписването му през 2018 година. Това е съществена част от текущото разследване, което цели да установи истинската същност на сделките между компаниите и начина, по който са разходвани получените средства.
По време на разследването КПК е анализирала редица договори между „Роудуей кънстракшън“, „Пътстройинженеринг“ и „Биомайнинг“. Оказва се, че значителна част от средствата, получени от „Роудуей кънстракшън“, са прехвърлени към „Кристална вода“ АД под формата на заем от „Биомайнинг“. Тук се разкрива друга връзка – Р.Г. има отношение и към управлението на „Кристална вода“ АД.
Допълнителни данни показват, че „Кристална вода“ АД е участвала като обезпечител по договор за кредит между „Търговска банка Д“ и ТЕЦ „Варна“ АД, сключен през 2019 година. Съществуват сериозни съмнения, че средствата от кредита, отпуснат от ББР, са били използвани за погасяване на задълженията на ТЕЦ „Варна“, като транзакциите съвпадат с предоставянето на заем в размер на 30 милиона лева от „Биомайнинг“ на „Кристална вода“.
Разследването на КПК не се ограничава само до горепосочените сделки. Обект на внимание е и продажбата на „Пътстройинженеринг“ АД през юли 2024 година на дружество, регистрирано в град Кърджали. Тази сделка също се разглежда като потенциално свързана с разследването на кредитната линия от ББР.
Комисията продължава своите действия по събиране на доказателства и анализиране на финансовите операции между свързаните дружества. На този етап разследването разкрива множество индикации за закононарушения, които биха могли да доведат до значително ощетяване на държавния бюджет.
След приключване на разследването, всички събрани доказателства и заключения ще бъдат предоставени на компетентната прокуратура за по-нататъшни действия.