Коя е Горица Грънчарова- Кожарева?

1
Заместник-председателят на Сметната палата е новият служебен премиер
Заместник-председателят на Сметната палата е новият служебен премиер Снимка: БГНЕС

Заместник-председателят на Сметната палата е новият служебен премиер

Президентът Румен Радев възложи на зам.-председателя на Сметната палата Горица Грънчарова-Кожарева да състави служебно правителство. Това стана на среща в президентството тази сутрин.

Държавният глава посочи на Грънчарова, че най-подходящата дата за новите избори е 20 октомври. Затова той ще очаква от бъдещия премиер да представи проект за състав и структура на кабинет най-късно до 19 август, така че да се спазят двумесечния конституционен срок.

По-рано днес настоящият служебен премиер Димитър Главчев обяви, че няма да заеме отново поста. Той бе заявил готовност да продължи, но оттегли съгласието си. Мотивът е "сваляне на политическото напрежение". "Главчев благодари на екипа си за свършената работа. Премиерът Димитър Главчев ще продължи да изпълнява работните си задачи до назначаването на нов служебен министър-председател", съобщи преди малко правителствената пресслужба. По план той трябва да е днес и утре в Париж за среща с нашите олимпийци.

Горица Грънчарова - Кожарева бе избрана за зам.-председател на Сметната палата през 2015 г. като предложение на "Патриотичния фронт", отбелязва Сега. Нейният седемгодишен мандат изтече през 2022 г. Името ѝ нашумя около освобождаването на предишния шеф на Сметната палата Цветан Цветков. Изненадващо през януари 2023 г. депутатите от ГЕРБ, ДПС, БСП и "Български възход" гласуваха в края на работния си ден оставката на Цветков с мотива, че мандатът му е изтекъл, но избраха за и.д. председател Горица Грънчарова, въпреки че тя също бе с изтекъл мандат. Няколко месеца по-късно, когато съдът възстанови Цветков на шефския пост, Грънчарова нареди на охраната на Сметната палата да не го допуска в сградата. Тя обвини бившия си шеф, че е бавил проверки и одитни доклади и че по тази причина е сезирала прокуратурата.

Цветков от своя страна също обвини Грънчарова, че откакто е и.д. председател, е прекратила административно-наказателни преписки без правно основание. Той свърза скоростното си освобождаване с ДПС, като обяви, че часове преди това Рамадан Аталай е бил в палатата на среща с Грънчарова.

В края на ноември м.г. Конституционният съд обяви за противозаконен избора ѝ за временен шеф на Сметната палата. Тогава за шеф на Сметната палата бе избран Димитър Главчев, а Горица Грънчарова-Кожарева стана зам.-председател.

Според официалната ѝ биография Кожарева е магистър по счетоводство и контрол на Стопанската академия в Свищов. В Сметната палата като одитор работи от 2005 до 2011 г., и след прекъсване - от 2014 до 2015 г.

Съпругът на Горица Грънчарова - Михаил Кожарев, дълго време беше много по-известен от нея. Той беше прокурор, после стана зам.шеф на Върховната административна прокуратура по времето на главния прокурор Борис Велчев. Кариерата му тръгна още по-стремително нагоре, когато беше избран за член на Висшия съдебен съвет, където беше възлов играч. Той влезе във ВСС от прокурорската квота.

Точно Кожарев беше един от седмината, които номинираха Сотир Цацаров за главен прокурор. Той беше ревностен защитник, както на Цацаров, така и на Иван Гешев. Кожарев нападаше Христо Иванов по времето, в което той беше правосъден министър в правителството на ГЕРБ. Той беше човекът, който призоваваше Иванов да подаде оставка, "ако има доблест", заради изказването му, че ВСС се е превърнал в "трансмисия за търговия с дела".

Именно заради горещата подкрепа за Цацаров и Гешев, за статуквото в съдебната система и заради атаките срещу Христо Иванов, Кожарев минаваше за част от лагера, свързван с Ахмед Доган и Делян Пеевски, от времето, в което те бяха в един отбор, който се грижеше за кадрите и в съдебната система..

През 2015 г. Патриотичният фронт в лицето на Валери Симеонов и Красимир Каракачанов го номинираха за член на Конституционния съд, но кандидатурата му не мина.

Иначе кариерата му на магистрат започва още в началото на 80-те години на миналия век, когато е назначен за съдия в Районен съд - Разлог. Кожарев излиза от съдебната система на два пъти, за да практикува като адвокат - през 1991-1996 г. и през 1999-2009 г. От 2009 г. се връща в съдебната власт, вече като висш прокурор при ВАП.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    10
    Симо, я речи
    ти какво работиш и каква принадена стойност произвеждаш?!? Или е „партийна тайна“ 😁😁😁
  • 3
    9
    хи, хи,
    ПП-ДБейците пак рИват! Що ривете бре, нали вие спретнахте списъка със служебните премиери, какво ви е виновен Радев?!? Или май стана „кой ми сра в гащите“?!? 😁😁😁
  • -1
    8
    Това е!
    Гнусна кумунярка подлога на руZZшлямското прецедентче Педерадеф!
  • 1
    7
    Симо
    Важни са имената,някой са просто уникално глупави,Сметна палата,сладки службички,за наши хора, забавляват се някой,други работят,,,А да не говорим за Енчо и Пенчо,ужас...
  • -2
    6
    любопитен
    Антончоу имената на хората не са глупави или умни. Важни са техните постъпки и действия. Същото е и за външния вид. Какво, да кажем, че президента ни е плешив ушат чичко, подлога на руските интереси и имперски амбиции? Така ли? Някои ще са съгласни с мен, други категорично не. Същото важи и за Денков, и за Кокорчо, и за кого ли не. След като госпожата вече 20 години работи именно в тази институция, значи тя се е доказала повече от много други. Направих си труда да прочета Закона за Сметната палата, а така също се порових именно с какво се занимава Сметна палата. И знаеш ли какво открих, че тя е една от петте институции в Европа. В света има десетки, да не кажа стотици видове органи, агенции, комитети и какви ли не още подобни. Но САМО ПЕТ СА ИЗДИГНАТИ НА НИВО ИНСТИТУЦИЯ. Това говори ли ти нещо
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари