Комисията по хазарта си призна: Държавната лотария и частните лотарии се облагат различно
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 1
Държавната комисия по хазарта (ДКХ) призна, че държавната лотария и частните лотарии, чиито действителен собственик е бизнесменът Васил Божков, се облагат различно.
Това става ясно от отговор на комисията на въпроси на Mediapool.
Те са по повод сигнал от началото на декември, според който частните лотарии плащат сериозно занижена държавна такса в сравнение с държавния тотализатор, в резултат на което бюджетът е пропуснал да събере около 250 млн. лв. за последните пет години. Сигналът е подаден от бившите съдружници на Васил Божков в хазарта братя Найденови, които в момента са в тежък конфликт с бизнесмена.
На този етап информацията в сигнала за сериозен проблем в облагането се потвърждава от различни източници и замесените държавни институции. Министърът на финансите Владислав Горанов дори разпореди на Агенцията за държавна финансова инспекция да провери дали комисията по хазарта, която също е на негово подчинение, е пропуснала да събере подобни огромни суми.
Към момента лиценз за организиране на моментна лотария, каквато представляват билетите за търкане, имат пет компании – държавният "Български спортен тотализатор" (БСТ), частните компании "Ню Геймс", "Национална лотария" и "Евробет", чиито действителен собственик според Търговския регистър е Васил Божков, както и дружеството "В-С 98" ООД, което обаче няма дейност, става ясно от отговора на ДКХ.
По закон моментната лотария се облага с държавна такса в размер на 15% върху стойността на залозите.
"Видно от правилата за организиране и провеждане на момента лотария на всеки един от гореизброените организатори, държавна такса в размер на 15 на сто върху стойността на направените залози за всяка игра се плаща от Държавно предприятие "Български спортен тотализатор", а държавна такса в размер на 20 на сто върху стойността на получените такси и комисионни се плаща от "Ню Геймс" АД, "Национална лотария" АД и "Евробет" ООД", посочва ДКХ.
Комисията не е отговорила на въпроса на Mediapool защо държавният и частните оператори се облагат по различен начин за един и същи вид хазартна игра.
"По отношение на държавните такси за поддържане на лиценза - възприетите от хазартните оператори различни подходи към формирането на конкретния им размер водят до разлики, които не би следвало да се получават, ако законодателят е въвел прилагането на тези подходи като алтернативни", коментират от ведомството, оглавявано от Александър Георгиев.
Оттам обясняват, че в Закона за хазарта няма легална дефиниция на понятието "хазартни игри, за които се събират такси и комисиони", но в други държави членки на ЕС такова облагане се прилага към игри, при които играчите залагат един срещу друг и хазартният оператор събира комисиони за покриване на организационните разходи и за заплащане на дължимите данъци.
ДКХ заключава, че към момента е "некоректно" да отговаря на въпросите на Mediapool за различното облагане, тъй като по същия повод тече проверка на финансовата инспекция.
Две млади русенки пострадаха при катастрофа край Разград
Русе изпада от трето на осмо място в класацията по...
Журналист: Нападателите в мола са с профил на деца без...
Русе изпада от трето на осмо място в класацията по...
Гергана Стоянова: Не се подразних от смяната на гласа ми в...