Колко добра е българската 4G мрежа?
- Редактор: Владимира Ангелова
- Коментари: 0
През лятото на 2016 година ще донесе добри новини за всички, които обичат да сърфират в интернет през смартфоните си или друг вид мобилни устройства.
Защото дотогава Комисията за регулиране на съобщенията ще раздаде лицензи за мрежи от четвърто поколение (4G), както стана известно през тази седмица. Те ще позволят на българските потребители да използват по-бърз интернет с по-добро качество.
И в момента на българския пазар има оператор, който предлага такъв тип пренос на данни – Telenor. До края на годината обаче и другите два оператора – Mtel и Vivacom, ще започнат да предлагат 4G услуги на своите клиенти.
Какъв е обаче потенциалът на този вид услуги в България? Отговор на този въпрос дава организацията OpenSignal, която изследва качеството на мобилните услуги в Европа, пише Money.bg
Тя публикува данни, според които страната ни заема долните места в различните класации за нивото на потребление и качество на 4G сигнал.
Долната графика показва времето, прекарано от потребителите в използване на такъв тип мрежа. Вижда се, че абонатите в Холандия са абсолютен лидер. При тях близо 84% от времето, в което работят телефоните на клиентите на мобилните оператори, са включени към този тип мрежа.
На последно място е България, където мобилните абонати прекарват едва половината време, свързани към 4G мрежата. Преди нас са французите със сходен резултат, както и британците.
По-интересната класация е тази за средната скорост на теглене в отделните 4G мрежи в Европа. И тук България има какво да наваксва. Страната ни осигурява средна скорост от 10Mbps, което е най-слабият резултат от изследването с изключение на този на Русия.
Тук първенци са не скандинавските или западноевропейските страни, а близките до България Унгария и Румъния. Двете страни покриват съответно 28Mpbs и 25Mbps средна скорост на теглене.
Това си личи и от класацията за градовете, където Букурещ и Будапеща заемат съответно 3-то и 6-то място по скорост. Тук първенци са холандските градове Хага и Амстердам със съответно 31.5Mbps и 30.2Mbps.
Медицински доклад: Имане Хелиф е биологичен мъж
Екатерина Захариева: Украйна воюва за нашата сигурност
Делян Пеевски: Ако продължават с обидите към избирателите...
Делян Пеевски: Ако продължават с обидите към избирателите...
Синдикат "Образование" заплашва с незавършване на учебната...