Кои са петте начина да се извините истински

1
Как да поискате прошка искрено
Как да поискате прошка искрено Снимка: ThinkStock/Getty Images

Как да поискате прошка искрено

Хората се нараняват постоянно. Правят го с думи и действия. Понякога е нарочно, друг път съвсем неволно заради егото, което всеки носи в себе си.

Извинението в такива случаи може да подобри комуникацията, да надгради отношенията, да ги развие и да ги сближи. Невинаги обаче хората са склонни да се извиняват, още по-малко искрено, отбелязва Az-jenata.

Често, когато се извиняваме, в извинението ни прозира съмнение в собствената ни вина. Извиняваме се, но в извинението личи, че имаме аргументи в наша полза и в защита на действията и думите ни. Това обезсмисля извинението и води до затворен кръг, в който отношенията потъват все по-надолу.

Има няколко прости начина да се извините така, че човекът отсреща наистина да приеме извиненията ви. Начинът, по който го правите, думите, които подбирате, ще ви помогнат да поднесете извинението си по най-пълноценния начин, за да усъвършенствате комуникацията си.

Кои са 5-те начина да се извините истински?

1. Изразяване на съжаление.

Едно от най-важните неща, когато се извинявате, е да изразите истинското си искрено съжаление от думите или постъпката си. След извинението не трябва да следва „но“ или „ти“. Така отклонявате фокуса от вината си, а прехвърляте част от нея на човека срещу вас. Обяснявате действията си с неговите, които са ви подбудили да направите или кажете нещо, с което сте го наранили. Ако искате да се извините истински, просто изразете съжалението си.

2. Поемете отговорност.

За да може извинението да е истинско и да се приеме от другия човек, то трябва да носи отговорност след себе си. Да се извиниш е лесно, но да поемеш отговорността от действията и думите си, е нещо много повече. Това извинение трябва да е директно и точно формулирано. Не трябва да се оправдавате, а да поемете цялата тежест на ответната реакция.

3. Покажете искрено разкаяние.

Искреното извинение предполага демонстриране на разкаяние. В извинението ви трябва да си проличи, че се разкайвате за постъпката си. Постарайте се да подчертаете, че тези ваши действия няма да се повторят, защото сте разбрали грешката си.

4. Покажете с действия, че съжалявате.

Устното извинение невинаги е достатъчно. Понякога се налага да го докажете с действията си. За да може човекът, когото сте наранили, да приеме извиненията ви и да повярва, че наистина съжалявате, трябва да демонстрирате любовта си, за да го накарате да повярва. Използвайте различни начини, за да се „отплатите“ по най-добрия начин.

5. Поискайте прошка.

Извинете се. Изразете съжалението си. Помолете за прошка и не настоявайте да я получите веднага. Трябва да преглътнете егото си и да поискате прошка по най-искрения начин. Дайте достатъчно време на човека до себе си да осмисли извинението ви и да прецени кога да ви даде прошка. Всичко зависи от това колко дълбоко сте настъпили чувствата му.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

По статистически данни на НСИ всяка втора жена не желае да бъде ВСЯКА, камо ли ВТОРА

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари