Кога и как да засадим ягодите?
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
За засаждане на градински ягоди има два подходящи периода: през пролетта и есента
Ако през пролетта се засаждат нови ягодови растения, тогава през лятото няма да има плодове. Но ако засадите културата през есента (обикновено това се прави през август, началото на септември), тогава първите плодове могат да бъдат получени още през следващата година, пише Е-здраве и култура.
Кога да засаждаме ягоди?
Ягодовите плантации трябва да се актуализират на всеки 3-4 години. Но не забравяйте, че младите ягоди не дават реколта веднага. Следователно, подмяната на старите растения трябва да се извършва постепенно: по една леха годишно.
Млади растения могат да бъдат получени и чрез вкореняване на мустаците на ягодите.
Най-подходящото време за засаждане на ягодови растения е около средата на август. Можете да ги засадите и през септември, но тогава има риск растенията да не се вкоренят добре. И ако мръзнат през зимата, не можете да разчитате на реколта.
Място за градински ягоди
От време на време ягодите трябва да бъдат премествани на ново място за пребиваване. Те ще растат добре в лехите, където сте отглеждали магданоз, копър, лук, чесън, маруля, целина, репички, цвекло, моркови. Но след патладжан, краставица, пипер, зеле и картофи е по-добре да не засаждате ягоди: културата лесно хваща същите заболявания като изброените зеленчуци.
Какъв вид ягоди да предпочитате?
Когато избирате сорт, трябва да се съсредоточите върху размера на плодовете (колкото по-големи са те, толкова по-добре) и върху устойчивостта на болести. Трябва също да се отбележи, че сортовете ягоди са целогодишни (които дават плодове няколко пъти на сезон) и обикновени (дават плодове веднъж годишно).
Засаждане на ягоди: правим ли всичко според правилата?
Когато засаждате ягоди на ново място, уверете се, че почвата е богата на хранителни вещества. Културата ще трябва да расте тук 3-4 години, така че лехата трябва да бъде старателно подправена с торове. За 1 квадратен метър земя трябва да се добавят 1 кофа компост, 20 гр калиева сол, 25 гр карбамид и 40 г суперфосфат. Има и друг вариант за „зареждане с гориво“: 1 кофа земя, 1 кофа компост, 1 кофа хумус и 2 супени лъжици пепел на 1 кв.м.
Гнездата за засаждане на ягоди трябва да се правят на разстояние около 30-40 см едно от друго. Дълбочината им трябва да бъде такава, че корените на ягодите свободно да се разполагат в ямите. Преди да засадите разсада, почвата трябва да се навлажни, като във всяко кладенче се налива малко вода. Прекалено дълбокото засаждане не се препоръчва, но ако растението "седи" високо, през зимата ще замръзне. Най-правилната опция за засаждане е тази, в която точката на растеж (мястото, където растат долните листа) се намира на нивото на почвата. Правилно засадените ягоди със сигурност ще ви зарадват с богата реколта. Някои градинари поставят по две растения в една дупка: в случай, че едното не се вкорени. И ако и двете оцелеят, тогава реколтата ще бъде два пъти повече. Корените на растенията трябва да бъдат поръсени с пръст много внимателно. След засаждането земята около ягодите трябва леко да се притисне с ръце и да се мулчира със слама или черен покривен материал.
Кое засаждане на ягоди е за предпочитане: пролетно или есенно?
Този въпрос се задава от много градинари. Всяка от опциите има както плюсове, така и минуси. Например, ако засадите градински ягоди през пролетта, те ще се вкоренят добре до зимата. Но с есенното засаждане ще можете да получите реколта още през следващия сезон. Всеки градинар избира времето за засаждане на нови растения.
Ако не сте имали време да засадите ягоди през пролетта, добре е това да стане в края на лятото. Както вече знаете, остава само да си осигурите висококачествен разсад.