КНСБ: Изправени сме пред криза с водата
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 3
Пламен Димитров очаква увеличение на цената с 20-25%, иначе ВиК дружествата ще фалират
КНСБ предупреди, че около средата на май ще е първият техен протест и той ще е във ВиК сектора.
„Заради цената на тока, бавната компенсация и мизерните заплати, които са около минималната, има вече десетина ВиК дружества, без нито един ВиК инженер, защото никой не иска да работи за тези заплати”, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров в предаването „Офанзива”. „Има опасност да се изправим пред сериозна драма с водата. Първо дали ще я има и второ на каква цена ще я имаме”, коментира още той.
По думите му увеличение на водата ще има и то трябва да е с 20-25%, иначе дружествата ще фалират.
„Това е 50 стотинки на кубик, тоест 2,5 лева ще стане кубикът”, обясни синдикалистът.
Той коментира и идеята на БСП за замразяване на цените на газа и поемане на разликата от страна на бюджета.
„Предпочитам да говорим за компенсаторни механизми. С цената на ел.енергията имахме нещо подобно – замразихме цената и над него се плащаше 250 лева, а в момента цялата разлика на бизнеса се плаща. Нещо подобно трябва да бъде направено и за газа. Не ми харесва думата замразяване. Но, да, трябва да има механизъм, който да даде твърда, ясна, прогнозируема цена на газа за бизнеса и над нея да има механизъм за компенсация. Да, това би било възможно”, заяви Димитров.
Синдикатите ще подкрепят исканията на работодателите. „Логично е да ги подкрепим, това е неочакван шок за бизнеса. Това не са пазарни шокове, бюджетът трябва да подпомогне икономиката като цяло и заетостта”, заяви Пламен Димитров. „Компенсациите трябва да бъдат сметнати. 25 000 фирми работят на газ или го използват като суровина. Има няколко изключително зависими фирми, те вече са на колене”, каза Пламен Димитров.
Според него има пари за компенсациите. „Инфлацията наближава 15-16%, това вкарва повече пари в бюджета. Според мен до 3-4-5 милиарда лева повече ще влязат в бюджета само заради инфлацията”, каза Пламен Димитров.
„Всеки ходи в магазина и вижда, че личната инфлация е далеч по-висока. Ръстът в потребителската кошница е между 19 и 24%, като при някои стоки са повече – 27%. 42-42% поскъпване на бензин и дизели на годишна база и продължават да се увеличават. Инфлацията трябва да бъде компенсирана и за фирмите, и за хората. Това трябва да стане с увеличение на минималната работна заплата. Тя да е поне 760 лева. Фирмите трябва да вдигнат заплатите”, заяви Пламен Димитров.
Той обясни, че три от четирите партии в коалицията искат необлагаем минимум, тоест това е възможно да стане.
Докладвай този коментар за нередност
×ttt: Няма криза с водата. Има криза с цената и. Оправете си подвеждащото заглавие. Този под мен да си купи телефон с препинателни знаци в клавиатурата.
Докладвай този коментар за нередност
×Този: Добър ден бълък влес в един салон за плащане и ще видиш колко шарен с дами лакирани с какви заплати са те и техните некадърни шефови години наред само ползват това дето още енаправено от Живков само кърпят и точат пари водата даже нестава за пиене само за тоалетна
Докладвай този коментар за нередност
×Нели КОЛЕВА: За Пламен Димитров 0,50 лв. може да не много, като увеличение на цената за кубик,но за други хора е значително - пенсионери, хора без достатъчни доходи и др.В момента цената на кубик вода в Русе е 2,49 лв. за кубик + 0,50 лв.= 3,44 лв. Вярно е, че всичко поскъпва,но също така е вярно, че ВиК-Русе не си върши добре работата и това се вижда с просто око в града ни. Нека първо подобрят работата си, а след това да искат увеличение на цените.