Кметът Рейзи забъркан в още скандални далавери

0
Почти цялото крайбрежие от Аркутино до блатото Алепу и дюните са урбанизирани територии
Почти цялото крайбрежие от Аркутино до блатото Алепу и дюните са урбанизирани територии

Скандални разкрития по Южното Черноморие в близост до нашумелия през последните дни "Шофьорски плаж" край Созопол. Оказва се, че той води към територии на брега на морето, които са урбанизирани и на тях може да се строи. Това са апетитни терени на първа линия - земите между резерватите Ропотамо и Алепу, става ясно от справка в Агенцията по кадастъра.

Почти цялото крайбрежие от Аркутино до блатото Алепу и дюните са урбанизирани територии. В началото на 2005 година община Созопол се включва в дружеството "Алепу Вилидж"1 съобщава bTV. 

Предметът й на дейност е изграждане и експлоатация на хотелски комплекс с двуетажно вилообразно строителство, хотелиерство и ресторантьорство. От учредителните документи става ясно, че общината притежава 34% от общия дял, като апортира почти 29 декара пасища, мера и изоставени ниви в непосредствена близост до морето в местността Алепу.

Земите са оценени на милион и 200 хиляди лева, иначе казано 42 лева на декар. Три години по-късно, през 2008 година една от фирмите съдружници предлага на общината да изкупи още 15% от капитала на "Алепу Вилидж" срещу 500 хиляди евро. 

От протоколите на заседанията на Общинския съвет става ясно, че съветниците отхвърлят предложението. На същото заседание обаче кметът Панайот Рейзи предлага общината да продаде цялото си участие в дружеството на останалите акционери целия си капитал от 34%.

Земята е оценена на 2,5  милиона лева, което прави по около 90 лева на декар за земя на морето. Според Панайот Рейзи сделката е изгодна, защото стойността се е увеличила двойно. 

Против се обявяват само трима общински съветници. Един от тях е председателят на Общинския съвет по това време от БСП - Димитър Желев.

„Цената мен не ме удовлетворяваше. Това, което на тази територия, на която се намираме, не съм специалист, но знам, че хората продават, цената е някъде към 100 евро на квадратен метър”, обясни председателят на Общинския съвет в Созопол през 2008 г. Димитър Желев. 

Това прави около 200 лева на квадратен метър - в пъти повече от получените 90 лева. 

Междувременно предназначението на земята е сменено от пасища, мера и ниви на урбанизирана територия. 

Бившият председател на Общинския съвет разказва, че общината е продала и 7 декара от път.

„Той попадаше в тази територия и то беше естествено, че общинският път не може да остане в средата”, допълни Димитър Желев. 

Общината се включва в дружеството по времето на мандата на кмета Веска Караманова. Тогава председател на Общинския съвет е настоящият кмет с втори мандат Панайот Рейзи. Двамата са сватове.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари