Кирил Петков: Има голям риск Пеевски да не влезе в НС
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 4
Делян Пеевски обикаля България защото защото е неуверен
Политическото напрежение се покачва в навечерието на парламентарните избори, като лидерите на "Продължаваме промяната" (ПП) отправят остри критики към опонентите си. В интервю за Българската национална телевизия (БНТ), съпредседателят на ПП Кирил Петков изрази съмнения относно шансовете на Делян Пеевски да влезе в следващото Народно събрание.
"Делян Пеевски обикаля България не защото е уверен, а защото е неуверен. Има голям риск той да не влезе в парламента", заяви Петков пред националната телевизия. Той добави: "Делян Пеевски се разхожда напред-назад все едно, че гарантирано ще влезе в парламента. Аз пък се съмнявам, че ще влезе."
Петков подчерта, че дори и двете формации на Движението за права и свободи (ДПС) да преминат избирателната бариера, коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) няма да си сътрудничи с Пеевски. Причината за това, според Петков, не е в реториката на Пеевски, а в неговото отношение към антикорупционното законодателство.
Асен Василев, другият съпредседател на ПП, повдигна въпроса за включването на Пеевски в списъка "Магнитски" на Съединените американски щати. Според Василев, процесът по включване в този списък отнема между 12 и 18 месеца, което предполага, че подготовката е започнала още по време на третото правителство на Бойко Борисов.
"Пеевски бе обявен през юни 2021 година. Тоест процедурата е задействана най-рано в края на 2019 година, когато е правителството Борисов 3. До това правителство САЩ са подали искания за документи, свързани с Пеевски. Мислите ли, че Борисов не е знаел? И че не е уведомил Пеевски?", попита риторично Василев в ефира на БНТ.
В отделно изявление, Кирил Петков очерта визията на ПП за бъдещо управление, вдъхновено от модели, прилагани в Италия и Франция. Той предложи идеята за "равноотдалечен от партиите премиер, експерт, с обществено доверие, който да припознава основните политики в програмата ни". Петков подчерта, че партията му не държи на определени министерски постове или на поста министър-председател.
Относно управлението на коалицията ПП-ДБ през последните девет месеца, Петков призна за допуснати грешки, но подчерта: "Не направихме едно решение, което да е функция на страх или на корупция. Да, направили сме няколко грешки, но винаги мотивацията ни беше – това е нашата визия за България напред, ние действаме и с хората, с които не можем да продължим, спираме да работим."
Петков критикува и партия ГЕРБ за неспазване на споразумението за антикорупционни политики и реформи по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ). Той намекна, че липсата на конкретни срокове в това споразумение е довела до неговото неизпълнение.
Тези изявления идват в момент на засилено политическо напрежение и подчертават дълбоките разделения между основните политически сили в страната. Предстоящите избори се очертават като решаващи за бъдещето на България и за посоката на нейното развитие в следващите години.
Докладвай този коментар за нередност
×Българин: Видимо от коментари 1-2-3, най долната утайка от избирателите в България гравитира около ВГъзраждане ,Има такъв п-р-о-с-т народ и БСПто
Докладвай този коментар за нередност
×Бай Брадър: Голям риск. Ужас направо. Нацията ще се разболее. Да ви еба и идиотите мръсни!
Докладвай този коментар за нередност
×Кирчо Простото : А има още по голям риск ДеБелян да ми влезе отзад с едно мазно кафенце
Докладвай този коментар за нередност
×русенец: аз пък се съмнявам, че ПРОСТо Киро ще влезе в парламента. А в Русе ДБ пак ще прекара ПП и в Русе отново ще останат без депутат. И отново ни натресоха софиянец за одач на листата. Вече няколко избори е така, и после Мартинчо нищо не прави за града ни, а КПД на Белчев е нулево, да не кажа отрицателно