КЕВР оправда повишението с по-високото потребление
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 0
Политически партии готвят мораториум срещу новите цени
Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) ще одобри най-голямото увеличение на цената на електроенергията именно в Североизточна България, където поскъпването ще достигне 9.19%. Това стана ясно по време на общественото обсъждане в регулаторния орган, проведено на 18 декември 2024 година.
Решението за новите цени ще влезе в сила от 1 януари 2025 година, като засяга както дневната, така и нощната тарифа. За сравнение, в Южна България увеличението ще бъде 8.96%, а в Западна България - 8.92%, съобщава БНР.
Грешни прогнози водят до ново поскъпване
Основната причина за драстичното увеличение е подценената консумация през есента на 2024 година. От КЕВР признават, че са заложили с 11.5% по-ниско потребление от реалното при определянето на цените през юли.
"Повишеното потребление се дължи първо на температурата и второ на обстоятелството, че цената на електрическата енергия на регулирания пазар е изкуствено много ниска, което кара голяма част от потребителите да преминават към отопление на ток", обясни Пламен Младеновски от КЕВР.
Позицията на енергийното министерство
Заместник-министърът на енергетиката Георги Самандов се опита да успокои общественото напрежение: "Да, 9% звучи стряскащо, но в крайното решение това са едни около десет лева на мегаватчас, с които да не се спекулира и да не се всява изрично напрежение."
Реакция на ТЕЦ-Русе
Промяната засяга и топлофикационните дружества. Танер Генджев от отдел "Бизнес и развитие на пазара" в ТЕЦ-Русе изрази притеснения: "Лошото е, че липсва ясен компенсаторен механизъм, по който тази цена да може да се компенсира в следващи ценови решения. Цената на топлоенергията, определена в решението на КЕВР, реално се запазва същата."
Политически реакции
Няколко политически партии вече са заявили намерение да поискат от Народното събрание въвеждането на мораториум върху новото поскъпване, което би могло да доведе до допълнително напрежение в енергийния сектор.