КЕВР е съучастник в поскъпването на водата

0
Регулаторът трябва да защитава интересите на потребителите, а той прави точно обратното
Регулаторът трябва да защитава интересите на потребителите, а той прави точно обратното Снимка: БГНЕС

Консултациите, които правят ВиК дружествата с експерти от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), за своите бизнес планове, нерядко водят до завишаване на първоначалните им искания за поскъпване на водата.

Това се случва, въпреки че регулаторът трябва да защитава интересите на потребителите и съответно да занижава до възможния минимум исканията на фирмите, разкрива Монитор.

Данни от заявленията на фирмите, публикувани в сайта на регулатора обаче сочат, че вместо да понижават щенията на ВиК дружествата, срещите с експертите на КЕВР често водят до обратното. Няколко са подобните случаи показва проверката на „Монитор”.

Най-драстичният е със заявките, подадени от ВиК в Сливен, което е държавно дружество. В края на юни миналата година оттам са поискали за настоящата 2017 г. цена без ДДС за предлаганата от тях услуга по 1,923 лв. кубик или почти 2,31 лв. с ДДС. Малко преди Коледа на 19 декември сливенската водоснабдителна фирма силно завишава заявката си до 2,241 лв. без ДДС или с 16,5% по-високо от първоначалното си искане. Така с ДДС кубикът в града на войводите ще скочи до почти 2,69 лв. или с 39 ст. повече. В повечето случаи последното предложение, направено от дружествата едно към едно се отразява в решението на КЕВР за скок на цените. Така се случи и със злополучното поскъпване на водата в София от 1 април до 2,32 лв. за кубик. Комисията одобри без никаква промяна записаното във варианта на бизнесплана на концесионера, подадено в регулатора на 12 януари. Същото най-вероятно ще стане и с искането за новите цени на водата във Варна. В проекта за решение, качен на сайта на комисията на 11 април, са записани стойностите, подадени от ВиК дружеството в морската столица на 20 декември миналата година.

Други водоснабдители, които са завишили цените си спрямо първоначално исканите, са тези в Смолян. Дружеството в родопския град през лятото е подало заявление за едни цени за времето между 2017 и 2021 г. В следващото искане, входирано в КЕВР на 25 януари 2017 г. само искането за тази година е по-ниско. Всички останали до края на периода са по-високи.

За 2020 г. разликата нагоре достига 13,6 ст за кубик, а за следващата е с над 20 ст. по-висока, от поисканата в края на юни 2016 г. Ръстът се дължи основно на записаните по-големи цени на услугата за отвеждане на отпадъчните води.

Източник: МОНИТОР
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари