Кървава нощ в Белград: "Сърбите вече не искат да ги правят на идиоти"

3
Хората в Белград протестират не толкова заради обявената нова забрана за напускане на домовете, колкото защото от месеци насам вече нямат контрол над собствения си живот
Хората в Белград протестират не толкова заради обявената нова забрана за напускане на домовете, колкото защото от месеци насам вече нямат контрол над собствения си живот Снимка: БГНЕС

Вълна от протести заради мерките на правителството срещу пандемията от Ковид-19 залива сръбската столица Белград вече за втора поредна нощ

 Демонстранти хвърляха камъни и пиратки по силите на реда, полицията отвърна със сълзотворен газ. Центърът на сръбската столица беше отцепен. Към полунощ протестите отслабнаха, а демонстрантите постепенно са разотидоха, разкрива Дойче Веле

Ранени са били 10 полицаи, обяви вътрешният министър Небойша Стефанович. При размириците от предишната нощ пострадаха 43 полицаи и 17 демонстранти, а двайсетина души бяха задържани. Една групичка дори успя да проникне за малко в сградата на парламента.

Протести имаше и в други сръбски градове. В Нови Сад и Ниш демонстранти са атакували екипи на телевизията. Гражданското недоволство се надигна заради подготвяното от правителството поредно затягане на мерките срещу разпространението на пандемията, която избухна в Сърбия с нова сила.

Болниците изнемогват, ще има нови мерки

Междувременно президентът Александър Вучи обяви, че няма да се възстановява забраната за излизане: „В Белград със сигурност ще има нови ограничения, но не и полицейски час“, обеща той. Конкретните мерки ще бъдат огласени днес от кризисния щаб на правителството. Първоначално се предвиждаше да бъде върната забраната за излизане навън от петък вечерта до сутринта в понеделник идната седмица.

От около две седмици насам страната отбелязва рекорден борй новозаразени с коронавирус – по повече от 300 души на денонощие. Особено в столицата Белград положението е много сериозно – болниците в града са препълнени. Тежко е положението и в Нови пазар, където болниците са изчерпали не само капацитета си, но и всички медицински материали. От избухването на пандемията в началото на март с Ковид-19 се заразиха повече от 17 хиляди души, а жертвите дотук са 341, по данни на университета „Джонс Хопкинс“. Критиците обаче се съмняват в официално съобщаваните данни и обвиняват властите, че крият истинските мащаби на бедствието.

Провокация на чужди тайни служби?

Вучич нарече демонстрантите „фашисти". Имало съмнения за „намеса на чужди тайни служби“, каза президентът, без обаче да навлиза в подробности. Опозицията обвинява държавния глава в авторитарен стил на управление, в прибързана отмяна на мерките срещу пандемията (заради изборите) и настоява за неговата оставка.

„Възпламеняването на колективния гняв показва, че и в сръбското общество е достигната точката на кипене“, коментира за ДВ сръбският социолог Дарио Хайрич. Според него, хората в Белград протестират не толкова заради обявената нова забрана за напускане на домовете, колкото защото от месеци насам вече нямат контрол над собствения си живот.

Краят на Рамазана и джамиите - една от причините

Междувременно президентът Вучич призна, че в Нови Пазар, където живеят много босненски мюсюлмани, са преценили неправилно ситуацията. Там в края на май празнуваха приключването на Рамазана и най-вероятно така се е подпалило новото огнище на заразата. В тази връзка Вучич си призна допусната грешка: че джамиите са останали отворени.

Дарио Хайрич смята, че демонстраните няма да се задоволят с някоя и друга оставка. „Те не искат повече да мълчат или да търпят да ги правят на идиоти“, казва социологът.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Скъпи, само се върни жив!
- Тати на война ли отива мамо?
- По лошо. На фирмено парти!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари